Úvodní stránka > Zásah hasičů nedaleko letiště

Zásah hasičů nedaleko letiště

… naštěstí jen při simulované dopravní nehodě. V pátek 27. března byli naši hasiči jedním z hlavních aktérů ukázek zásahu při simulovaných dopravních nehodách realizovaných v rámci preventivního programu „STOP obětem na železnici".

Ministerstvo dopravy – BESIP ve spolupráci s městem Náměšť nad Oslavou a naší základnou si na pátek připravili pro širokou veřejnost tři ukázky dopravních nehod na železnici. Letošní program byl zaměřen pro žáky středních škol a uskutečnil se v nedalekém prostoru společnosti ADW AGRO. Pět středních škol z Třebíčska oslovil právě BESIP a to z toho důvodu, že středoškoláci jsou jednou z nejrizikovějších skupin v roli mladých nezkušených řidičů. V rámci uzavřeného areálu firmy nebylo nutné omezení dopravy silničního provozu a ukázky si mohli přihlížející užít z bezprostřední blízkosti.

První ukázka simulovala srážku drážního vozidla s chodcem v rychlosti 5km/h. Tato modelová situace ukázala, že i v této poměrně menší rychlosti, dochází ke sražení osoby do kolejiště a v důsledku toho dochází k závažným zpravidla smrtelným zraněním. Při druhé ukázce a to srážce drážního vozidla s chodcem v rychlosti 10km/h byl zřetelně vidět rozdíl v následcích, při sražení osoby do kolejiště při vyšší rychlosti drážního vozidla. Při této rychlosti je obvykle smrt nevyhnutelná. Třetí ukázkou byla dopravní nehoda, při které drážní vozidlo narazilo do osobního vozidla s pětičlennou posádkou. Jako první se dostavili na místo příslušníci Letištní hasičské jednotky 22.zVrL, kteří provedli vyproštění zraněných osob z vozidla a zajistili místo dopravní nehody. Vyzvednout musíme herecký výkon studentů (figurantů) z jihlavské střední školy TRIVIS, kteří zásah našich hasičů vůbec nezjednodušovali a byli opravdu hysterickými účastníky nehody a narušiteli klidného zásahu. Jako druhá složka se dostavila na místo nehody rychlá zdravotnická záchranná služba a třetí příslušníci vojenské policie. Akce měla preventivní ráz pro žáky, ale také byla výbornou možností nácviku pro hasiče vrtulníkové základny. Zájemci si mohli v rámci akce vyzkoušet tzv.opilecké brýle, které dokáží po nasazení okamžitě simulovat jednu promile alkoholu v krvi či jízdu na simulátoru. Na závěr dopoledního programu si mohli důkladněji prohlédnout techniku a vybavení zasahujících jednotek.

Text a foto: Tisková a informační důstojnice  22.zVrL, kpt. Ing. Jana Skřivánková

Fotogalerie

Nahoru