Úvodní stránka > Zahájení cvičení Ample Strike 2017

Zahájení cvičení Ample Strike 2017

Ve dnech 23. srpna až 12. září 2017 se na území ČR uskuteční mezinárodní cvičení Ample Strike 2017. Zúčastní se ho celkem 18 armád aliančních a partnerských zemí. Cílem je sladění výcviku předsunutých návodčích s leteckými osádkami a veliteli pozemních jednotek. Piloti si procvičí procedury přímé letecké podpory, překonání nepřátelské protivzdušné obrany a tankování za letu. Armáda ČR tak čtvrtým rokem navazuje na sérii cvičení Ramstein Rover a FlyingRhino, která byla organizována z úrovně NATO od roku 2002.

V letošním roce se počítá s účastí až 1 300 cvičících, z toho jsou necelé tři stovky ze zahraničních armád. Podruhé od zavedení plně profesionální armády se do mezinárodního cvičení vzdušných sil zapojí také příslušníci Aktivní zálohy Ozbrojených sil ČR a vůbec poprvé se zúčastní záložníci Vzdušných sil AČR.

V průběhu dvou týdnů se bude na 200 záložníků z pěších rot Krajských vojenských velitelství (Jihlava, Brno, Pardubice, Praha a Ústí nad Labem) a útvarů Vzdušných sil AČR (Čáslav, Náměšť a Pardubice) podílet na ochraně a zajištění bezpečnosti letiště Náměšť jako objektu důležitého pro obranu státu a zároveň budou plnit úkoly v rámci připravených scénářů po boku vojenských profesionálů.

Samotný výcvik se bude konat od 28. srpna do 8. září 2017, v pracovních dnech od 9.00 do 23.00 hodin. Mimo to však může dojít k dalším příletům či odletům letecké techniky nebo k přesunům mezi operačními prostory.

Cvičení se uskuteční ve Vojenských výcvikových prostorech Boletice a Libavá, u 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou, 21. základny taktického letectva Čáslav, Správy letiště Pardubice a 15. ženijního pluku v Bechyni.

 Účast potvrdilo 18 zemí (Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Kanada, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Polsko, Slovensko, Slovinsko, Spojené státy americké, Velká Británie).

Leteckou podporu vojákům poskytnou například české letouny L-159 ALCA, JAS-39 Gripen a vrtulníky Mi-24/35 a Mi-171Š. Účast přislíbily litevské stroje L-39, německé PC-9, LearJet a Tornado, polské Su-22, maďarské JAS-39 a slovinské PC-9. Spojené státy americké potvrdily zapojení vrtulníků AH-64 Apache a letounů B-1 a B-52. Palivo ze dvou amerických tankerů KC-135R doplní německé stroje Tornado a české gripeny.

Kompletní logistiku zabezpečí téměř všechny složky Armády ČR. Právě schopnost hostitelské země poskytnout podporu zahraničním jednotkám je dalším cílem cvičení.


Informace pro sdělovací prostředky:

Středa 6. září 2017 - prezentační den cvičení Ample Strike 2017 - FOTOTERMÍN s možností rozhovorů.

Bližší informace o cvičení včetně techniky a vzdušných prostorů budou průběžně zveřejňovány na Facebooku a webových stránkách 22. základny vrtulníkového letectva www.lznamest.army.cz.

 

Na akci je vyžadována akreditace, požadavky zasílejte nejpozději do 4. září 2017 do 12.00 hodin na e-mail:amse.jmic@army.cz. Formulář k akreditaci je dostupný na webových stránkách www.lznamest.army.cz

 

Kontaktní osoba: majorka Denisa Vernerová, vedoucí tiskového a informačního střediska Ample Strike 2017, tel.: 724 961 458, e-mail: amse.jmic@army.cz

Datum: 23. srpna 2017

Nahoru