Úvodní stránka > Warrior of the Week

Warrior of the Week

Tímto prestižním titulem byl oceněn palubní technik 223. Letky oprav letecké techniky praporčík Bohuslav Hlavinka v rámci svého působení v jednotce AAT, ze které se spolu se svými kolegy vrátil dne 20.7.2014 zpět do vlasti.

Velké pocty se dostalo palubnímu technikovi Bohuslavu H. z české jednotky AAT (Air Advisory Team). Velitel aliančního Velitelství výcviku vzdušných sil – Afghánistán (NATO Air Training Command – Afghanistan) brigádní generál John E. Michel ho ocenil prestižním titulem Warrior of the Week.

Ocenění „Bojovník týdne“, nebo také „WoW“, je udělované vojákům, kteří předvedli neobyčejné schopnosti a dovednosti při plnění úkolů. Praporčík Bohuslav H., zvaný českými, americkými i afghánskými kolegy krátce Bob, prakticky na koleně opravil závadu na bitevním vrtulníku Mi-35.

Nezasvěcený člověk by mohl říct, že vyměnit starý díl za nový je rutina. V Afghánistánu to ale tak úplně neplatí, neboť díly na leteckou techniku tu ne vždy jsou k dispozici. S problémem si Bob poradil šalamounsky. Využil součástek ze starých zkušebních „stendů“ na Mig-21, které získal od Afghánců, opravil a zprovoznil tak do té doby neletuschopný bitevní vrtulník Mi-35. Jeho iniciativa je o to záslužnější, že se tak stalo v době prezidentských voleb a na začátku hlavní bojové sezóny Talibanu a přispěl tím k rozšíření letového parku afghánských vzdušných sil (Afghan Air Force).

Bobův velitel kapitán Petr Š. celou akci okomentoval: „K provedení takové opravy je potřeba nejen velká manuální zručnost a hluboké odborné znalosti, ale také dlouholetá praxe a zkušenosti s tímto typem vrtulníku a sovětskou leteckou technikou obecně. Především šlo o to, že Bob přesně odhalil, kde je problém, znal souvislosti a věděl, kam sáhnout mezi nepotřebné součástky, které se povalovaly kdesi v hangáru. Bob tak předvedl všem v praxi známé heslo o zlatých českých ručičkách. Myslím, že si udělené ocenění po právu zaslouží.“

Bob H. je skromný člověk a potlesk amerických letců ho mile překvapil. Neodpustil si malý vtípek, když přítomným nabídl pomoc s případnou opravou Space Shuttle (pozn. raketoplán NASA). Za to byl odměněn úsměvy a dalším aplausem. Zástupce velitele plukovník Grey mu na závěr setkání předal zaslouženou pamětní plaketu.

Text a foto: vrchní praporčík 9. ÚU, praporčík Josef P.

Fotogalerie

Nahoru