Úvodní stránka > V Chorvatsku proběhl výcvik leteckého personálu pro Afghánistán

V Chorvatsku proběhl výcvik leteckého personálu pro Afghánistán

Od 8. – 20. února se na letecké základně Zemunik Donji nedaleko Zadaru připravoval vybraný letecký personál naší základny, předurčený školit v Kábulu piloty afghánských vzdušných sil, přípravného kurzu pod názvem Air Advisor Team Pre-Deployment Course.

Odborného výcviku se spolu s 19 příslušníky leteckého a technického personálu 22.zVrL účastnili také vojáci chorvatské a maďarské armády a jeden příslušník z 24. základny dopravního letectva.

Odborná příprava neboli Pre – Deyploment Training – výcvikový program leteckého poradního týmu (Air Advisor Team – AAT) byl zahájen již 18. ledna ve specializovaném centru pro výcvik pilotáže (Helicopter Training Point - HTP) v Ostravě, dvoutýdenním výcvikem na simulátoru vrtulníku v areálu mošnovského letiště.

Zde mezinárodní posádka procvičovala situace, které nelze z bezpečnostních důvodů zkoušet při reálné letové činnosti. „Jednalo se například o poruchu a následné vysazení obou motorů,“ upřesnil pilot vrtulníku a účastník výcviku major Antonín Fidranský.

V Chorvatsku pak účastníci přípravy pokračovali dvoutýdenním praktickým leteckým výcvikem, zaměřeným zejména na standardizaci operačních postupů pro výcvik na vrtulnících a sjednocení způsobů provádění údržby a předletové přípravy pro příslušníky afghánských vzdušných sil.

Do výcviku v chorvatském vzdušném prostoru vyčlenila naše základna jeden bitevní vrtulník Mi-24. Dále byl letecký výcvik zabezpečen dvěma chorvatskými Mi-8 a jednou Mi-171, pro výcvik ostrých střeleb. Závěrečné lety, které jejich přípravu před nasazením v misi uzavřely se uskutečnily 19. února.

„Zaměřovali jsme se na nácvik vzletů a přistání pod různými úhly s maximální zátěží, přistání na plochách malých rozměrů či ve vysokých nadmořských výškách,“ upřesňuje major Andreas Duvnjak, pilot chorvatské armády a řídící odborné přípravy v Zadaru.

Text: kpt. Ing. Jana Skřivánková, tisková a informační důstojnice 22.zVrL

Foto: účastníci odborné přípravy

Fotogalerie

Nahoru