Úvodní stránka > USA hostila naše „faky“

USA hostila naše „faky“

V termínu od 11. do 21. listopadu 2014 se čtyři vybraní příslušníci jednotky předsunutých leteckých návodčích (FAC – Forward Air Controller) z 225. letky bojového zabezpečení zúčastnili cvičení se 147. Air Support Operations Squadron (ASOS - letka vzdušné podpory). Týdenní výcvik probíhal ve výcvikovém prostoru Camp Beauregard, ve státě Louisiana. Cílem cvičení byl výcvik Skupin navedení taktického letectva (TACP - Tactical Air Control Party) v navedení letadel na cíl s důrazem na plánovací proces, činnost v rámci jednotek rychlé reakce, taktika malých jednotek, pathfinder operace a to ve dne i v noci.

Spolupráce náměšťských předsunutých leteckých návodčí (FAC) s návodčími z Texaské Národní Gardy (TX ANG - Texas Air National Guard) není nic nového. Tato spolupráce intenzivně probíhá od roku 2008. Každoročně se výcvik s letkou vzdušné podpory (ASOS) posouvá na vyšší úroveň. V prosinci 2013 nacvičovali náměšťští FAC na Floridě a to navádění blízké letecké podpory bez složitých bojových scénářů, zatímco letos v Louisianě byla blízká letecká podpora prováděna během polního výcviku maximálně přiblíženého reálným bojovým podmínkám.

Scénáře byly prováděny v zalesněných těžko prostupných a zastavěných oblastí s reálnou rozehrou protivníka a s využitím přímé letecké podpory letadel F-16. Jedním ze scénářů byl skrytý přesun v nočních hodinách na pozorovací stanoviště vedený náměšťským velitelem týmu. Několikahodinové odpozorování cílové oblasti vyvrcholilo leteckým útokem na vysoce důležitý cíl (HVT - Hight Valuable Target). „Bylo to opravdu náročné. Jeden ze scénářů trval téměř 48 hodin provázených neskutečnou fyzickou námahou a podporovanou spánkovou deprivací,“ popisuje výcvik nadporučík V. B., účastník výcviku v Louisianě. Příslušníci náměšťských FAC se vystřídali na všech funkcích v týmu a jeden z příslušníků působil po celou dobu operace jako styčný důstojník letectva na stupni brigáda.

Nejenže tato spolupráce umožňuje výměnu zkušeností, ale posouvá i úroveň vycvičennosti a sladěnosti českých a amerických protějšků při provádění těchto operací. Spolupráce bude i nadále zintenzivňována. „Tato součinnost je pro naši jednotku velmi významná a opětovně potvrdila důležitost pro obě strany v celém spektru operací a činností FAC při podpoře pozemních jednotek,“ dodává kapitán P.P. inspektor FAC, který se účastnil cvičení v loňském roce na Floridě.

Text: tisková a informační důstojnice 22.zVrL, kapitánka Ing. Jana Skřivánková

Foto: archiv FAC

Fotogalerie

Nahoru