Úvodní stránka > Slavnostní nástup u příležitosti vzniku 22. základny vrtulníkového letectva

Slavnostní nástup u příležitosti vzniku 22. základny vrtulníkového letectva

Ve čtvrtek 5. prosince 2013 se před opravárenskou halou 223. letky oprav za účasti náčelníka Generálního štábu Armády České republiky generálporučíka Petra Pavla uskutečnil slavnostní nástup při příležitosti vzniku 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou. Pozvání přijali také zástupce velitele Vzdušných sil plukovník generálního štábu Jaromír Šebesta, poslanec Parlamentu České republiky, hejtman kraje Vysočina a zastupitel měst Pelhřimova pan doktor Jiří Běhounek, velitelé útvarů leteckých i pozemních jednotek Armády České republiky, členové Svazu letců a RAF klubu a další vážení hosté z řad starostů okolních obcí a složek Integrovaného záchranného systému.

V rámci ukončení reorganizační a nedislokační změny nastoupily poprvé společně jednotky příslušníků jak z přerovské tak náměšťské základny jako jeden celek a to 22. základna vrtulníkového letectva. Po napochodování bojového praporu a čestné jednotky připevnil náčelník Generálního štábu Petr Pavel novou stuhu na bojový prapor a provedl historicky první zápis do kroniky nově vzniklé 22. základny vrtulníkového letectva. Projevy zahrnovaly zmínky o historii a přání k úspěchům působení nové základny.

„V těchto dnech skončilo dlouhé období plné emocí, které provázelo náročný proces slučování dvou leteckých základen do jedné,“ konstatoval náčelník Generálního štábu generálporučík Petr Pavel.“ Vaše základna má své pevné místo ve struktuře AČR a vzdušných sil jako jedna ze dvou základen vyčleňovaných pro NATO.“ Zástupce velitele vzdušných sil plukovník Jaromír Šebesta, jeho slova potvrdil. „Vaše základna je v pořadí pátou vrtulníkovou základnou a vaše zkušenosti z plnění úkolů jak doma, tak i z mezinárodních cvičeních a zahraničních operací jsou obrovské“ Věřím, že úkoly před vás postavené zvládnete bez problémů jako doposud“, konstatoval. Velitel vrtulníkové základny plukovník Vávra shrnul úkoly provedené v rámci reorganizace a redislokace a poděkoval všem příslušníkům základny za odvedenou práci. Hejtman kraje Vysočina ve svém projevu neopomněl uvést, že si velmi váží přítomnosti základny v Náměšti nad Oslavou. Poslední projev patřil veliteli 22. letecké základny plukovníku Simrovi. „Jsem hrdý na to co jsme společně dokázali“. Ze své dlouhé třicetileté kariéry strávil dvacet let na základně v Náměšti nad Oslavou. Ze zkušeností musím konstatovat, že: „Leteckou základnu dělají především lidé a já věřím, že tak jako my za působení 22. základny letectva i vy vytvoříte dobrý kolektiv“.

Všechny projevy zahrnovaly také přání k blížícímu se adventu.

V rámci nástupu byly uděleny pěti členům odbočky Svazu letců č. 22-gen. Janouška medalie Svazu letců „Za zásluhy“a Slavnostním pochodem byl tento významný akt ukončen.

Od 1. prosince 2013 se tedy naše základna stává čistě vrtulníkovou základnou.

Text a foto: Tisková a informační důstojnice 22. zVrL kapitánka Bc. Jana Skřivánková

Fotogalerie

Nahoru