Úvodní stránka > První český instruktor předsunutých leteckých návodčí převzal v německém Einsiedlerhofu ocenění za mezinárodní spolupráci

První český instruktor předsunutých leteckých návodčí převzal v německém Einsiedlerhofu ocenění za mezinárodní spolupráci

Ve výcvikovém středisku  amerického letectva pro vzdušné a pozemní operace v německém Einsiedlerhofu byl dnes oceněn Mezinárodní medaili vzdušných sil – Air Force Commendation Medal první český voják, příslušník 22. základny vrtulníkového letectva a první český instruktor předsunutých leteckých návodčích nadpraporčík P.E. Ocenění za výjimečnou a dlouholetou spolupráci při výcviku předsunutých leteckých a dělostřeleckých návodčích mu osobně předal velitel školy podplukovník Stanton C. Shuttleworth.

Slavnostního předání významného mezinárodního ocenění ve výcvikovém středisku pro předsunuté letecké návodčí se účastnili hlavní představitelé školícího centra - Warrior Preparation Center a za Armádu České republiky (AČR), velitel vrtulníkové základny plukovník Miroslav Svoboda. „Je pro mě ctí, že se mohu účastnit tohoto ceremoniálu. Jde o ocenění nejen našeho příslušníka, ale také celé jednotky FAC z vrtulníkové základny v Náměšti a prezentaci celé AČR,“ konstatoval plukovník Svoboda.

Nadpraporčík P. E., působil tři a půl roku jako první český instruktor ve výcvikovém středisku pro předsunuté letecké návodčí AGOS (USAFE AGOS – U.S. Air Forces in Europe Air Ground Operations School – škola amerického letectva pro vzdušné a pozemní operace) v Einsiedlerhofu poblíž Ramsteinu. V letech 2010 až 2013 se zde podílel na výcviku více než 500 předsunutých leteckých a dělostřeleckých návodčích. Téměř 200 předsunutých leteckých návodčích (Forward Air Controller – FAC) provedl přípravou před výjezdem do zahraničních operací. Dnes se stal nadpraporčík P. E. prvním příslušníkem AČR, kterému byla tato mezinárodní medaile vzdušných sil USA udělena. „Tohoto ocenění si velice vážím a je to pro mě motivací do budoucnosti. Má práce je mým koníčkem, ale bez výborné spolupráce, zázemí a dlouholeté podpory celé jednotky FAC v Náměšti bych tu dnes nestál,“ dodal po slavnostním předání oceněný instruktor FAC.

„Kvalifikovaným předsunutým leteckým návodčím jsem se stal v roce 2003, inspektorem výcviku v roce 2004, ale kvalifikaci instruktora pro americké jednotky jsem získal až v roce 2010 právě na škole v USAFE AGOS,“ doplňuje nadpraporčík P.E. Po měsíčním kurzu a úspěšném splnění požadavků USAFE AGOS zůstal na škole jako instruktor.  Začátky spolupráce v cizím prostředí nebyly pro jediného zahraničního instruktora ve výcvikovém středisku jednoduché. Výcvik zahrnoval teoretickou přípravu a polní výcvik. Třítýdenní teorie se skládala z výukových bloků a navádění na simulátorech, dvoutýdenní polní výcvik byl zaměřen na praktické navádění letounů s odhozem ostré munice. Úkolem instruktora při tomto výcviku byly zabezpečit přednášky pro účastníky kurzu, obsluhu simulátoru, vyhodnocování navádění jak na simulátoru, tak i při ostrém navádění ve dne i v noci.

Jako předsunutý letecký návodčí působil nadpraporčík P. E. již dvakrát v bojových misích v jižní části Afghánistánu. V budoucnosti je plánováno jeho vyslání z domovské základny v Náměšti opět do Afghánistánu, kde bude provádět výcvik afgánských leteckých koordinátorů (Afghan Tactical Air Coordinators).

Autor: tisková a informační důstojnice 22.zVrL kpt. Ing. Jana Skřivánková

Foto: Archiv jednotky FAC a USAFE AGOS

Fotogalerie

Nahoru