Úvodní stránka > Přerovské “stosedmdesátjedničky” jsou na letišti v Náměšti

Přerovské “stosedmdesátjedničky” jsou na letišti v Náměšti

Den 24. září 2013 bude navždy zapsán v historii náměšťského a přerovského letiště. Přeletem devíti dopravních vrtulníků Mi-171Š byl proveden plánovaný přesun letecké techniky z přerovské 23. vrtulníkové základny k současné 22. základně letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou.
       
V úterý 24. září v 10:27 odstartovala z přerovského letiště formace devíti vrtulníků k poslednímu odletu z domovské vrtulníkové základny a přeletu na 22. základnu letectva. V souladu s plánovaným harmonogramem, v rámci změn organizační struktury Ministerstva obrany a Armády České republiky, byl zahájen přelet vrtulníků MI-171Š. S vrtulníky, se za přítomnosti médií, přišli na letištní plochu rozloučit zaměstnanci 23. základny vrtulníkového letectva a  představitelé státní správy a samosprávy regionu.

„V současné době 23. základna vrtulníkového letectva disponuje 16 kusy dopravních vrtulníků Mi-171Š. Po cvičení Ramstein Rover 2013 zůstal jeden dopravní vrtulník Mi-171Š na letišti v Sedleci a 6 kusů dopravních vrtulníků Mi-171Š se nyní nachází v podniku LOM (Letecké opravny Malešice) Praha. Jejich přesun do Náměště bude po generálních opravách a modernizaci proveden přímo z Prahy“.

„Před plánovaným odletem jsem informoval starosty okolních obcí a primátora statutárního města Přerova s žádostí, zda bychom se mohli rozloučit průletem vrtulníků nad obcemi a rozloučili se tak s regionem kde jme dlouhá léta působili. Všichni starostové s tím souhlasili," řekl dnes novinářům zástupce velitel základny plukovník Kytlica.

Vrtulníky po provedení závěrečného defilé v okolí Přerovského letiště a přeletu přes Prostějov a Brno s průletem nad náměstím Náměště nad Oslavou přistály ve 12:00 na letecké základně Sedlec, Vícenice. Velitelem skupiny pro přelet byl zástupce velitele Vzdušných sil AČR plukovník generálního štábu Jaromír Šebesta, bývalý velitel vrtulníkové základny v Přerově. „Let proběhl dle plánu, bez jakýchkoliv obtíží, letecká technika je bez závad v pořádku“, podává hlášení po přistání na letišti v Sedleci veliteli 22. základny letectva plukovníku Jiřímu Vávrovi. Ten také s hlavními představiteli 22. základny letectva  přerovské posádky a technický personál přivítal a popřál jim k působení na nové základně hodně štěstí.
Zahájení organizované letové činnosti dopravních vrtulníků Mi-171Š ze základny v Sedleci je plánován na začátek měsíce listopadu.

Text: kapitánka Jana Skřivánková, tiskový a informační důstojník 23. zVrL Přerov

Foto: Tomáš Soušek, Jan Čadil (L+K)

Fotogalerie

Nahoru