Úvodní stránka > Počáteční plánovací konference ke cvičení AMPLE STRIKE 2015

Počáteční plánovací konference ke cvičení AMPLE STRIKE 2015

V úterý 28. ledna 2015 se na 22. základně vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou uskutečnila první plánovací konference ke cvičení Ample Strike 2015 (AMSE15), které se bude konat v září tohoto roku na území České republiky. Konference se zúčastnili společně se zástupci útvarů Armády České republiky (AČR) také zástupci 13 členských států NATO.

Národní cvičení AMSE15 ve spolupráci s členskými státy NATO proběhne ve dnech 31. srpna – 22. září 2015. Cílem cvičení je sladění činností předsunutých leteckých návodčí (Forward Air Controller) s posádkami letounů taktického a vrtulníkového letectva při provádění přímé letecké podpory jednotek pozemních sil v operacích. Již podruhé se bude cvičení konat pod záštitou AČR.

Plánovací konference měla odpovědět na otázku, které země se chtějí cvičení zúčastnit a jaké budou jejich požadavky na zabezpečení. „V tuto chvíli je ještě brzy mluvit o účastnících cvičení v přesných číslech, ale již nyní nám účast potvrdilo 16 států a to Belgie, Kanada, Chorvatsko, Dánsko, Estonsko, Francie, Velká Británie, Německo, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Holandsko, Polsko, Slovensko, Slovinsko a USA,“ komentoval účast řídící cvičení a zástupce velitele základny v jedné osobě plukovník gšt. Ing. Miroslav Svoboda, MSS.

Poté účastníci konference začali rozpracovávat detaily cvičení: rozmístění jednotek a jejich úkoly, technické a logistické zabezpečení podle scénáře cvičení. „Důležitou částí konference bylo upřesnění záměru realizace letové činnosti spolu s jednotlivými scénáři cvičení,“ dodává major Ing. Pavel Procházka, zástupce řídícího cvičení pro letovou činnost.

Letecké taktické cvičení s podpůrnou činností pozemních vojsk tematicky navazuje na národní cvičení Ample Strike 2014 a na tématicky podobná mezinárodní cvičení Flying Rhino a Ramstein Rover.

Komplexní cvičení s mezinárodní účastí vyžadují dlouhodobou přípravu a zpravidla jim předchází několik plánovacích konferencí. Ta další se bude konat v polovině dubna

Text a foto: kpt. Ing. Jana Skřivánková, tisková a informační důstojnice 22.zVrL

Fotogalerie

Nahoru