Příslušníci letky oprav letecké techniky si připomněli desáté výročí vzniku své jednotky

Ve čtvrtek 4. října 2018 se současní i bývalí příslušníci 223. letky oprav letecké techniky 22. základny vrtulníkového letectva Biskajská sešli v prostoru hangáru, aby si společně připomněli desáté výročí vzniku tohoto opravárenského zařízení. Letka vznikla v roce 2008 v rámci transformace vzdušných sil AČR. Letka navazuje na zkušenosti a profesionalitu bývalé letky oprav letecké techniky v Náměšti nad Oslavou a dalších opravárenských letek z již zaniklých leteckých útvarů.

Příchod nových příslušníků na vrtulníkovou základnu a povýšení do vyšší hodnosti

Dnes byla k 22. základně vrtulníkového letectva Biskajská služebně zařazena čtveřice vojáků z povolání. Na vrtulníkové základně je osobně přivítal velitel plukovník Petr Čepelka se zástupcem plukovníkem Miroslavem Svobodou, dále náčelník personálního oddělení major Patrik Zaoral a také velitelé jednotek, ke kterým byli nováčci služebně zařazeni. Zároveň proběhlo povýšení vojáků 22. základny vrtulníkového letectva do vyšší hodnosti.

Armáda České republiky a město Náměšť nad Oslavou si společně připomínají sté výročí vzniku republiky

Již příští měsíc si naše republika připomene sté výročí od jejího založení. Město Náměšť nad Oslavou společně s 22. základnou vrtulníkového letectva Biskajská využily posledních teplých dnů na sklonku léta a uspořádaly pro občany Náměšťska akci s názvem „společné století“, spojenou s právě s oslavami tohoto významného výročí naší země.

17. září DEN LETECTVA

Dnešní den si příslušníci 22. základny vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou připomněli Den letectva. Tento významný den si české armádní letectvo připomnělo na Dnech NATO v Mošnově.

Jedno z největších cvičení na českém území Ample Strike je u konce

V pátek 14. září skončila hlavní výcviková část cvičení Ample Strike. Všechny zahraniční stroje postupně odletěly zpátky na své domovské základny a v průběhu dnešního dne se bude přesouvat technika a materiál z operačních prostorů zpět do posádek. Rozloučit se s vojáky a poděkovat za účast na cvičení přijel také americký generál Michael T. McGuire.

Mezinárodní cvičení Ample Strike 2018 navštívil velitel Vzdušných sil generál Hromek

Velitel Vzdušných sil brigádní generál Petr Hromek navštívil v pondělí 10.září velící štáb mezinárodního cvičení Ample Strike 2018 a využil příležitosti prohlídky simulátoru, který používají letečtí návodčí k výcviku přímé vzdušné podpory. I ten je součástí letošního cvičení Ample Strike 2018.

Čeští a britští vojáci uctili památku posádky vrtulníku Lynx, který před čtrnácti lety havaroval v údolí řeky Oslavy

Dnes ráno si příslušníci 22. základny vrtulníkového letectva spolu s britskými vojáky zapojenými do mezinárodního cvičení AMSE18 připomněli tragickou událost z roku 2004. Vojáci společně uctili památku šestičlenné posádky britského vrtulníku Lynx, který tragicky havaroval v údolí řeky Oslavy nedaleko letecké základny Náměšť dne 9. září 2004 během druhého ročníku česko-britského cvičení Flying Rhino.

Generál Opata se na cvičení Ample Strike setkal se záložníky

 Ve čtvrtek 6. září 2018 se náčelník Generálního štábu AČR Aleš Opata setkal na cvičení Ample Strike se záložníky. V  doprovodu svého poradce pro aktivní zálohu kapitána Ludvíka Cimburka, velitele 22. základny vrtulníkového letectva plukovníka Petra Čepelky a ředitele cvičení plukovníka Zdeňka Gabriela se seznámil s jejich výcvikem a hlavní činností v rámci cvičení.

Dynamické ukázky na cvičení Ample Strike 2018 ukázaly naši připravenost a přínos Alianci, řekl ministr obrany v Náměšti

Ministr obrany Lubomír Metnar, náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Aleš Opata, velvyslanec Spojených států amerických Stephen B. King, vojenští přidělenci účastnických států a zástupci armády ve čtvrtek navštívili ukázkový den mezinárodního cvičení Ample Strike 2018 na vrtulníkové základně v Náměšti nad Oslavou.

Ministra Metnara na základně přivítal velitel 22. základny vrtulníkového letectva plukovník Petr Čepelka společně s řídícím cvičení plukovníkem Zdeňkem Gabrielem, který je i náčelníkem operačního odboru Vzdušných sil AČR.

Motorkář Lukáš “Hiro“ Hirka

Na konci srpna se na vrtulníkové základně u Náměště konal sportovní den velitele, kterého se zúčastnil také novodobý válečný veterán Lukáš Hirka s otcem. Společně se přidali k dalším milovníkům silných strojů a vyrazili na motorkách užít si skvělý den. Není to však Lukášova první návštěva vrtulníkové základny.  První setkání v Náměšti se uskutečnilo v dubnu u příležitosti akce "Běh pro válečné veterány", kterou zorganizovali příslušníci jednotky 225. letky bojového zabezpečení z naší základny.

Stránky

Subscribe to lznamest.army.cz RSS

Nahoru