Úvodní stránka > Merlin kouzlil v Náměšti

Merlin kouzlil v Náměšti

(Návštěva 78 SQN RAF v Náměšti nad Oslavou 22.-24.8.2013)

Dne 22. srpna 2013 navštívili základnu v Náměšti nad Oslavou kolegové ze 78. letky Britského královského letectva (RAF) se třemi vrtulníky EH-101 Merlin HC Mk3/3a v čele s velitelem letky Sqn Ldr Kevinem Herrisem.

Znak 78SQN78 SQN (squadron) sídlí na základně RAF Benson. Ve znaku má dvouocasého lva, stejně jako naše republika.  Tak jako naše 221. vrtulníková letka je i 78 SQN RAF součástí Asociace tygřích letek NATO. Byla založena již 1. listopadu 1916. Během II. světové války sloužila jako bombardovací peruť a po válce byla určena k taktické přepravě. V roce 1986 byla přezbrojena na vrtulníky. Dnes jsou její příslušníci na vrtulnících Merlin začleněni do operace Afghánistánu.

Návštěva 78 SQN na naší základně nebyla jen důvodem k doplnění paliva a odpočinku posádek během přeletu „Merlinů“ na cvičení konající se v Albánii, ale především k utužení vzájemných vztahů mezi letkami sdruženými v jednom společenství. Měli jsme možnost vzájemně si vyměnit zkušeností z běžného i operačního létání. V neposlední řadě to byla příležitost ke sjednocení postupů týkajících se vzájemné podpory vrtulníků. V rámci jejich návštěvy zorganizovali příslušníci 221. letky mjr. Pavel Procházka a kpt. Václav Špaček na 23. srpna společné létání se scénářem pro simulovaný výsadek vojsk na nepřátelském území spojené s taktickým létáním ve VVP Libavá. Tohoto létání se zúčastnili dva „Merliny“ v roli taktického transportu pozemních jednotek a v roli Close/Attached rescort (doprovod) a Cleaner LZ (vrtulník sloužící k vyčištění plochy pro výsadek) dvojice „Hindů“.  Mise trvající bezmála dvě hodiny, byla úspěšně splněna bez jediného zaváhání jak ze strany posádek „Merlinů“ tak ze strany posádek našich vrtulníků.

24. srpna odletěla trojice „Merlinů“ směrem ke svému dalšímu plánovanému mezipřistání v chorvatském Zadaru. Jejich odletem byl zahájen rodinný den na letišti a oslavy 35. výročí provozovaní vrtuníků Mi-24/35 na našem území.

Text: kpt. Václav Špaček, 221. vrtulníková letka

Foto: plk. Milan SIMR a 22.zL

Fotogalerie

Nahoru