Úvodní stránka > Letečtí návodčí z Náměště nad Oslavou poprvé v historii naváděli americký bombardér B-52

Letečtí návodčí z Náměště nad Oslavou poprvé v historii naváděli americký bombardér B-52

Při odletu amerického bombardéru B-52 z České republiky v pondělí 26. září 2011, který se účastnil letecké přehlídky v rámci Dnů NATO na ostravském letišti, měli čeští letečtí návodčí z 22. základny letectva jedinečnou příležitost navádět piloty tohoto stroje na pozemní cíle.

Krátce před šestnáctou hodinou netrpělivě očekávala skupina předsunutých leteckých návodčích ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice spojení s piloty bombardéru. Asi po patnácti minutách bylo spojení navázáno. Po úvodních procedurách byla posádka letounu požádána o vstupní kód na zobrazení. Jednalo se o první navádění v České republice přes tzv. přijímač „Targeting Pod“ z paluby letadla. V misi je tento typ navádění běžný. Náměští „faci“ v současné době testují nový typ vybavení, který byl použit právě během vojenského cvičení v Boleticích. „Jde o malý přijímač napojený na mininotebook a vše se může zároveň napojit na zobrazovací zařízení na oko. Tento přijímač přijímá signál z letadla využívající zařízení Targeting Pod, ten snímá obraz na zemi a podle toho se pilot orientuje (pilot může obraz přiblížit či oddálit, zobrazit infrasnímek atd.)“, popisuje vybavení jeden z návodčích. „Díky tomuto přijímači je samotné navedení letounu na cíl daleko jednodušší, protože letecký návodčí i pilot naváděného stroje vidí stejný obraz a je větší jistota, že je letoun naveden na správný cíl“, dodal.

Čeští návodčí hodnotí navádění bombardéru B-52 jako úspěšné, během hodiny provedli čtyři navedení na cíl. Velmi kladně hodnotili akci i američtí piloti, kteří našim kolegům vyslovili pochvalu za vynikající komunikaci při samotném navedení na cíl. Tým předsunutých leteckých návodčích z letecké základny Náměšť nad Oslavou se řadí mezi špičky v tomto oboru.

Text: Štěpánka Skřipská, pracovnice vztahů k veřejnosti 22. zL

článek na www.natoaktual.cz

článek na www.idnes.cz

Nahoru