Úvodní stránka > Do vzdělávacího programu POKOS se poprvé zapojily vzdušné síly

Do vzdělávacího programu POKOS se poprvé zapojily vzdušné síly

O toto prvenství se postaral 13ti členný tým z naší základny. V rámci vzdělávacího programu POKOS  - „Příprava občanů k obraně státu“ se žáci ŽŠ Týnská a ZŠ T. G. Masaryka v Třebíči setkali ve dnech 23. a 24. února mimo jiné tváří v tvář s pilotem vrtulníku a palubním střelcem, kteří byli zpestřením již tradičního programu tohoto projektu.

Vice o programu POKOS: http://www.pokos.army.cz/

Ve spolupráci s odborem komunikace Ministerstva obrany ČR jsme si pro žáky druhého stupně připravili program zahrnující informace o principech obrany státu, o úloze ozbrojených sil a výhodách členství v mezinárodních organizacích. Praktické ukázky chemické a zdravotní přípravy jsme doplnily základními informacemi o působení jediné vrtulníkové základny jak na území České republiky (ČR), tak i v zahraničních misích.

Poutavé prezentace o Armádě ČR a 22. základně zpestřené obrázky a videy ze života vojáků jsme doplnili ukázkami zbraní a výstroje. Všichni zájemci tak měli jedinečnou možnost vyzkoušet si leteckou výstroj včetně přilby nebo vzít do ruky lehký kulomet, který používají čeští palubní střelci na palubách dopravních vrtulníků Mi-171Š.

Praktické ukázky zdravotnické přípravy a chemické ochrany byly propojením teorie s praxí. Žáci nejprve získali základní informace o tom, jak přivolat první pomoc, ošetřit krvácení, zlomeninu, nebo jak správně provést nepřímou masáž srdce. „Co si však mohli zkusit sami, líbilo se jim nejvíce,“ potvrdil ohlasy dětí letecký záchranář praporčík Martin Ryšánek. Možnost vyzkoušet si první pomoc na figuríně využil téměř každý žák. Ti nejodvážnější se nechali uložit do speciálních svinovacích záchranných nosítek pro transport z těžko přístupných míst.

V rámci chemické přípravy si žáci vyzkoušeli ochranné masky a oděvy, prohlédli si přístroje radiačního a chemického průzkumu a někteří neváhali kompletní oděv s maskou si obléknout. Ani zde nechyběla teorie zahrnující informace o zbraních hromadného ničení či současných chemických hrozbách.

Jako všechny předchozí programy, tak i ten třebíčský sklidil velkou chválu nejen u žáků, ale i mezi učitelským sborem. 

Text: kpt. Ing. Jana Skřivánková, tisková a informační důstojnice 22.zVrL

Foto: autor textu a Ing. Michaela Zacharová, odbor komunikace Ministerstva obrany

Fotogalerie

Nahoru