Úvodní stránka > Do Náměště přiletěly cvičit belgické vrtulníky A-109

Do Náměště přiletěly cvičit belgické vrtulníky A-109

I přes nepříznivé počasí přistála včera na letišti v Náměšti nad Oslavou trojice belgických víceúčelových vrtulníků A-109. Do 10. dubna zde bude vrtulníková jednotka belgického letectva na těchto strojích cvičit součinnostní létání s příslušníky 221. vrtulníkové letky v rámci cvičení South Plains.

V rámci obnovení mezinárodní spolupráce v aliančním programu výměny letek (NATO Squadron Exchange) bude 22. základna vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou hostit přes velikonoční svátky 32 členný belgický tým z 1. křídla letecké základny v Beauvechain.

Desetidenní výcvik je zaměřen zejména na noční létání s brýlemi nočního vidění, provádění letů v malých výškách, přímou leteckou podporu (CAS – Close Air Support) a vrcholem cvičení pak bude příprava, plánování a provedení společných misí (COMAO – Composite Air Operation).

Za hustého sněžení přivítal belgické posádky vrtulníků po dosednutí na náměšťskou stojánku velitel 221. vrtulníkové letky a současně řídící cvičení podplukovník Martin Janďourek. S velitelem vrtulníkové jednotky belgického letectva podplukovníkem Wim Schoepenem a jejími příslušníky se přišel osobně přivítat také zástupce velitele základny plukovník Miroslav Svoboda.

„Jsem v České republice poprvé, počasí doposud není moc příznivé, ale na společný výcvik se osobně moc těším,“ uvedl podplukovník Wim Schoepen.

Výcvik bude prováděn převážně ve výcvikových prostorech v okolí letiště Náměšť nad Oslavou a ve vojenském výcvikovém prostoru Líbavá, kde jsou plánovány ostré letecké střelby.

Cvičení s belgickými jednotkami není pro vrtulníkáře žádnou novinkou. „Máme mnoho společného jak v plánování, tak v samotném provádění letů a spolupráce nejen při cvičeních, ale i v zahraničních misích byla vždy výborná,“ doplnil velitel cvičení podplukovník Martin Janďourek. „Máme podobnou mentalitu, mezi ostatními národy vždy držíme tak nějak pospolu,“ podotkl s úsměvem.

Obdobná cvičení probíhala po několik let ještě za působnosti 331. a poté 231. letky v Přerově. Spolupráce zanikla s reorganizačními procesy jak v Armádě České republiky, tak na belgické straně a znovu byla obnovena v loňském roce.

Čeští a belgičtí vrtulníkáři se v průběhu roku 2015 setkají ještě několikrát. Nejprve v květnu v rámci cvičení Tactical Helicopter Procedures Update na belgické základně Beauvechain, kde se spolu s ostatními státy účastní „soutěže“ posádek vrtulníků ve znalostech, plánování letů a letových dovednostech. V červnu je plánováno cvičení Italian Blade v Itálii, s účastí příslušníků 221. vrtulníkové letky a v září cvičení Trident Juncture ve Španělsku, kterého se zúčastní příslušníci 222. výcvikové letky.

Text a foto: tisková a informační důstojnice 22.zVrL, kpt. Ing. Jana Skřivánková

Fotogalerie

Nahoru