Úvodní stránka > Den letectva v Malackách

Den letectva v Malackách

Klub veteránů letiště Kuchyňa se sídlem v Malackách zorganizoval společně s velením Dopravního křídla ke Dni letectva dne 17. září 2010 setkání s příslušníky naší základny.

V červnu navštívilo předsednictvo klubu Mgr. Jozef Vozár, Doc. PhDr. Emil Jurkovič CSc., Ing. Milan Štaffen a další naši základnu, kterou si prohlídli a setkali se s bývalými kamarády, se kterými v minulosti společně sloužili. Od roku 1960 až do roku 1992 působili příslušníci naší základny na Letecké střelnici v Malackách, kde se účastnili cvičení, kde byl stěžejním úkolem výcvik ve střelbě a bombardování na letounech MiG-15, SU-7 i SU-22. Na této návštěvě předsednictvo klubu domluvilo příští návštěvu Malacek pro naše příslušníky.

Delegaci z Náměště pod vedením bývalého velitele Františka Císaře přijal náčelník štábu Dopravního křídla v Malackách pplk. Ing. Tibor Pavel a plukovník Zdeno Bielik, Hlavní inspektor bezpečnosti letů z Úřadu vojenského letectva MO SR. České delegaci byla umožněna prohlídka pracovišť a techniky Dopravního křídla.

Společně s příslušníky slovenské armády jsme se zúčastnili pietního aktu, položení věnce k pomníku obětí příslušníků slovenské armády. Tento pomník byl odhalen na letišti Malacky obětem katastrofy letounu AN-24, který se dne 19. ledna 2006 při návratu z mise v Kosovu, zřítil nedaleko obce Telkibánya na maďarsko-slovenském pomezí. Katastrofu nepřežilo více než 40 osob. Několik z nich bylo z Dopravního křídla a mezi nimi i bývalý příslušník náměšťské základny.

Po společném obědě  následovalo neformální odpoledne v místním Country klubu, kde byly uděleny medaile „Zaslúžilý pilot a Zaslúžilý technik“. V klubu jsme měli možnost setkání s bývalými příslušníky náměšťské základny.  

Text: Ludmila Formánková

Foto: Jozef VOZÁR

Fotogalerie

Nahoru