Úvodní stránka > Aktuality > Začíná Ample Strike, létat se bude v šesti operačních prostorech.

Začíná Ample Strike, létat se bude v šesti operačních prostorech.

Mezinárodní cvičení Ample Strike 2017 oficiálně začalo minulý týden rozvinutím velitelského stanoviště a zaujímáním jednotlivých operačních prostorů. V následujících dnech postupně přilétali a přijížděli zahraniční účastníci ze 17 aliančních a partnerských států. Na pardubickém letišti v pátek přistály americké tankery KC-135, které budou během cvičení doplňovat palivem české gripeny, německé stroje Tornado a strategické bombardéry  B-1a B-52.  Během víkendu se také uskutečnily seznamovací lety polských letounů Su-22 a litevských L-39.

V sobotu se konal úvodní briefing, na kterém se přítomní dozvěděli nezbytné informace jak k námětu cvičení, tak i k prostorům, ve kterých budou působit. „Je to už patnáct let, kdy jsme na letišti v Náměšti začínali. Byl to rok 2002, měli jsme osm letadel a jeden český tým leteckých návodčích, kteří spolupracovali s týmy z Velké Británie. Dnes máme více než 1300 cvičících a 39 kusů letecké techniky, velkou zahraniční účast i podporu,“ připomněl řídící cvičení plukovník Zdeněk Bauer a zároveň zdůraznil, že na prvním místě je pro něj bezpečnost, které bude věnovat maximální pozornost.

V neděli ráno přijelo 62 příslušníků Aktivní zálohy Ozbrojených sil z Krajského vojenského velitelství v Jihlavě a v letošním roce vůbec poprvé i 34 příslušníků aktivní záložníků vzdušných sil. Záložníci se od neděle podílejí na ochraně a zajištění bezpečnosti letiště Náměšť a zároveň se od pondělí aktivně zapojili do připravených scénářů v operačním prostoru Vícenice.

Přípravná fáze je tedy za námi a začíná samotné cvičení. Od časných ranních hodin bude dvacet týmů předsunutých návodčích plnit stanovené úkoly v pěti operačních prostorech. Ten šestý je určen k nácvikům překonávání pozemní protivzdušné obrany. S americkými AH-64 Apache budou spolupracovat příslušníci 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic.

Ample Strike je cvičení zaměřené prioritně na předsunuté letecké návodčí. Jejich úkolem je ve spolupráci s pozemními veliteli a osádkou letounů navádět leteckou munici na pozemní cíle, Armáda České republika disponuje přibližně 30 specialisty.

Dostat se k takové profesi vyžaduje výbornou fyzickou a psychickou kondici i pokročilou znalost anglického jazyka. „Výcvik je poměrně náročnou záležitostí a nabyté schopnosti se musí pravidelně obnovovat. Musíme se umět v pravou chvíli správně rozhodnou, dát nejlepší doporučení a to většinou pod časovým tlakem v bojové situaci,“ vysvětluje letecký návodčí kapitán David Broum.

Cvičící si utužují praktické navádění vrtulníků a letounů. Taktické scénáře popisují nejrůznější bojové situace, které jsou inspirovány zkušenostmi ze zahraničních operací a také reagují na současné celosvětové hrozby. Může se jednat například o boj v zastavěné oblasti, ničení pohyblivých cílů nebo třeba přepadení konvoje vozidel.

„V každé epizodě scénáře musí návodčí prokázat, že je schopen správně aplikovat získané znalosti a dovednosti. Situace se rychle mění a návodčí je vystaven stresu a časové tísni. Vše probíhá pod dohledem zkušeného instruktora, který hodnotí výkon každého návodčího,“ vysvětluje plukovník Bauer.

Všechny aktuální informace jsou k dispozici na:
- webových stránkách: www.lznamest.army.cz,
- facebookových stránkách: www.facebook.com/lznamest.

Fotografie ke stažení na1url.cz/ktZEn

Kontaktní osoba: majorka DenisaVernerová, vedoucí tiskového a informačního střediska Ample Strike 2017, tel.: 724 961 458, e-mail: amse.jmic@army.cz

Nahoru