Úvodní stránka > Aktuality > Výcvik leteckých instruktorů úspěšně vyvrcholil v Chorvatském Zadaru

Výcvik leteckých instruktorů úspěšně vyvrcholil v Chorvatském Zadaru

Ve dnech 24. 1. 2016 – 5. 2. 2016 probíhala na chorvatské letecké základně Zadar (Zemunik Donji) odborná příprava našich příslušníků, kteří jsou předurčení k vyslání do zahraniční operace v rámci 18. jednotky leteckého poradního týmu (Air Advisor Team - AAT) Úkolového uskupení AČR v Afghánistánu. Hlavním úkolem tohoto týmu je výcvik pilotů afghánského vrtulníkového letectva.

Desetidenní výcvik zahrnoval teoretickou i praktickou část. Po seznámení se s leteckou technikou, způsobem létání na letišti Zadar a s prostory výcviku, probíhaly první seznamovací lety. Všechny letové mise byly prováděny ve smíšených posádkách. Jako první byly uskutečněny lety na nácvik nouzových postupů, poté létání v horách a skupinové létání. Součástí výcviku palubních střelců byly letecké střelby z kulometu PKM.

„Každý let byl důkladně rozebrán a vyhodnocen z hlediska efektivnosti a bezpečnosti,“ popisuje činnost velitel cvičícího týmu z ČR kapitán J.C. „Tuto přípravu jsem již absolvoval, vždy jsem ale získal nové poznatky, protože mezi našimi armádami jsou odlišnosti, které se vyvíjí,“ dodává.

Cílem společné přípravy bylo stmelení mezinárodních posádek vrtulníků, sjednocení operačních postupů a tím i zefektivnění pomoci s výcvikem létajícího a pozemního personálu afghánského letectva. Závěrečným úkolem týmu byla příprava mise a její provedení.

Pod chorvatským vedením přípravného kurzu AAT se výcviku účastnili také instruktoři a posádky z 86th Szolnok Helicopter Wingu, chorvati ze základen v Zagrebu, Zadaru a Splitu a instruktor ze základny dopravního letectva ve Kbelích. Poprvé se spolu s příslušníky chorvatské a maďarské armády zapojili do výcviku také slovenští technici. K výcviku využíval letecký personál po celou dobu dva vrtulníky chorvatského letectva Mi-8MTV1 a jeden vrtulník Mi-171Š.

Úspěšná společná příprava mezinárodních posádek byla ukončena předáním certifikátů všem účastníkům odborné přípravy.

 

Autor: kpt. Ing. Jana Skřivánková, tisková a informační důstojnice 22.zVrL

Foto: velitel cvičícího  týmu z ČR, kapitán J.C.

Fotogalerie

Nahoru