Úvodní stránka > Aktuality > Výcvik létajícího personálu v NOL po opuštění Mi-17/171Š a Mi-24/35 nad vodní hladinou a po přistání vrtulníku na vodní hladině

Výcvik létajícího personálu v NOL po opuštění Mi-17/171Š a Mi-24/35 nad vodní hladinou a po přistání vrtulníku na vodní hladině

Dne 22.8.2016 již po několikáté v tomto výcvikovém roce proběhl praktický výcvik létajícího personálu (LP) 22. zVrL v postupech nouzové opuštění letadla (NOL) nad vodní hladinou z vrtulníků Mi-17/171Š a Mi-24/35 a v činnostech použití záchranných prostředků na vodní hladině. Výcvik byl realizován pod odborným vedením oddělení záchranné a výsadkové přípravy v prostorách bazénu 22. zVrL.

Praktický výcvik se skládal ze dvou částí.

V první části byl LP seznámen se záchrannými padáky ATL-88 a byla zopakována činnost po přistání na tomto typu padáku do vody po NOL.

Následná část spočívala v ustrojení LP do letecké výstroje jako při reálném letu se simulací NOL s přistáním do vody. Cvičící měli na sobě záchranné padáky, s kterými skočili do vody a specialisté záchranné a výsadkové služby za nimi hodili vrchlík záchranného padáku tak, aby byli cvičící nuceni provést odstrojení se z padáku a bezpečné vyplavání, aniž by se do něj zamotali.

V poslední části výcviku se LP seznámil se záchranným ostrůvkem C 12/2004 (pro 12 osob), který je nedílnou součástí záchranného vybavení vrtulníků Mi-17/171Š a Mi-24/35 při letu nad vodní hladinou. Teoreticky byla zopakována činnost NOL při přistání vrtulníku na vodní hladinu a bylo provedeno seznámení s obsahem nouzové dávky a způsobem jejího použití. Poté byl záchranný ostrůvek aktivován na vodní hladině a všichni cvičící si prakticky vyzkoušeli činnost ve vodě, včetně převrácení ostrůvku po aktivaci ostrůvku „dnem vzhůru“.

 

Autor textu: kpt.Zbyněk PARTSCH

Fotogalerie

Nahoru