Úvodní stránka > Aktuality > Vojáci z Náměště si připomněli smutné výročí pádu britského vrtulníku Lynx

Vojáci z Náměště si připomněli smutné výročí pádu britského vrtulníku Lynx

V pátek 9. září 2016 si příslušníci 22. základny vrtulníkového letectva připomněli smutné dvanácté výročí tragické nehody britského vrtulníku Westland Lynx, který se zřítil během česko-britského cvičení Flying Rhino nedaleko Náměště. Pietního aktu se zúčastnili velitel 22. základny vrtulníkového letectva plukovník Petr Čepelka, náčelník štábu velitelství vzdušných sil AČR plukovník Martin Bulka a přidělenec obrany Velké Británie plukovník Michael Longstaff.

Stalo se již tradicí, že si vojáci z náměšťské letecké základny připomínají nedaleko obce Kuroslepy leteckou nehodu vrtulníku britského královského letectva Lynx, ke které došlo v průběhu mezinárodního vojenského cvičení Flying Rhino 9. září 2004. To bylo zaměřeno na výcvik předsunutých leteckých návodčích ve spolupráci s pozemními jednotkami, stejně jako je tomu i řadu let u mezinárodního cvičení Ample Strike, které se v těchto dnech koná na území České republiky.

Britští piloti kapitán Douglas Loose a seržant Ollie Kemp plnili úkoly spojené s přepravou cvičících jednotek a taktické úkoly související s přímou leteckou podporou v rámci cvičení. Na palubě měli v tu chvíli čtyři příslušníky 12. pluku královského dělostřelectva ze základny Sennelager v Německu. Byli jimi svobodníci Vincent Crain, Kevin Dimmock, Bradley Gommersall a Daniel Kelly. Let vrtulníku v přízemních výškách je náročná činnost a posádka ve slunečném dni přehlédla dráty vysokého napětí přetínající ve výšce 25 metrů údolí řeky Oslavy. Po nárazu se stroj zříti a začal hořet. Nikdo z posádky nehodu nepřežil.

Na místě neštěstí byl za podpory letecké základny v Náměšti nad Oslavou vybudován památník se jmény členů posádky, kteří navždy zůstanou spjati s Krajem Vysočina. Všichni přítomní uctili památku padlých položením věnců k památníku a minutou ticha za zvuku večerky. Pietního aktu se zúčastnil rovněž jeden z přímých svědků nehody pan Kozák, který plukovníku Longstaffovi přiblížil tehdejší dění na místě nehody.

Fotogalerie

Nahoru