Home page > Aktuality > V ostravském simulačním centru vzniká speciální jazykový kurz pro palubní střelce

V ostravském simulačním centru vzniká speciální jazykový kurz pro palubní střelce

Ve čtvrtek 9. února 2017 navštívila 22. základnu vrtulníkového letectva delegace z ostravského simulačního centra (Helicopter Training Point, HTP) v doprovodu britských taktických instruktorů. Cílem návštěvy byl dohovor k tvorbě sylabu dle standardů NATO a EU k nově vytvářenému speciálnímu jazykovému kurzu pro palubní střelce.

Na základě požadavku 22. zVrL připravuje Mezinárodní výcvikové centrum (MATC) speciální kurz operační angličtiny pro palubní střelce – OELC-DG, které se uskuteční v jednom z výcvikových středisek MATC, simulačním centru HTP Ostrava. Velkým benefitem bude skutečnost, že jazykoví instruktoři budou britští taktičtí instruktoři – Qualified Helicopter Tactics Instructors (QHTI), což zajistí vysokou úroveň jazykové přípravy palubních střelců. Dalším přínosem bude použití taktického simulátoru přímo pro jazykovou výuku, palubní střelci tedy budou trénovat v situacích a podmínkách, které budou simulovat reálné situace v operacích. Plánovaným výcvikem projdou v první fázi palubní střelci ze zemí MATC – Česká Republiky, Slovenska, Maďarska a Chorvatska. V dalších fázích se počítá s rozšířením specifikace kurzu i pro palubní techniky podle požadavků i dalších zemí, které tento jazykový výcvik budou požadovat.

Prostřednictvím svěřeneckého fondu Mezinárodní vrtulníkové iniciativy (MHI) poskytlo Norsko finanční prostředky na přípravu a uskutečnění dvou jazykových kurzů OELC-DG. Tato skutečnost odstartovala intenzivní přípravu kurzů, při této příležitosti navštívili 22. zVrL dva britští taktičtí instruktoři k projednání výcvikových požadavků přímo s palubními střelci, kterých se výcvik bude týkat. Podobná koordinace probíhá i s dalšími zeměmi MATC. Britští taktičtí instruktoři mají velmi pozitivní zkušenost s výcvikem českých posádek v rámci projektu Evropské obranné agentury (EDA) - Helicopter Tactics Course, který probíhá na základně RAF Linton-on-Ouse od roku 2012 a je zaměřen na taktický výcvik posádek vrtulníků. Diskuse na náměšťské základně položila základ pro tvorbu kvalitního sylabu, který bude odpovídat standardům NATO a EDA. První čtyřtýdenní kurz pro 10 palubních střelců je naplánován na duben.


Článek vznikl ve spolupráci s Ing. Milošem Pechou - HTP Ostrava

 

Multinational Aviation Training Center

http://matc.vavyskov.cz/index.php/dec-2016-matc-provides-operational-english-language-training

 

Fotogalerie

Nahoru