Home page > Aktuality > Uctění památky posádky britského vrtulníku Lynx v údolí Oslavy

Uctění památky posádky britského vrtulníku Lynx v údolí Oslavy

Ve středu 9. září 2020 se v údolí řeky Oslavy mezi obcemi Kuroslepy a Kladeruby na Třebíčsku uskutečnila již tradiční vzpomínková akce k uctění památky šestičlenné posádky vrtulníku Westland Lynx, který havaroval v roce 2004 při plnění úkolů v rámci vojenského cvičení na území České republiky s názvem Flying Rhino 2004.

Na místě letecké nehody, kde byl šesticí britských vojáků vybudován pomník, se sešel velitel vrtulníkové základny plukovník Rudolf Straka a jeho zástupce plukovník Michal Vecheta s přidělencem obrany Velké Británie v České republice plukovníkem Davidem Catmurem, aby zde společně položili věnce a zavzpomínali na událost. Uctít památku britským vojákům přijel rovněž ředitel mezinárodního cvičení Ample Strike 2020 plukovník Aleš Cápal, který britského přidělence osobně pozval na prezentační den cvičení a poděkoval za trvalou spolupráci mezi českou a britskou armádou.

„Pane plukovníku, děkuji Vám za organizování dnešní vzpomínkové akce k uctění památky našich britských vojáků a za uchování vzpomínky na ně. Vážím si toho.“ Vyjádřil své poděkování základně plukovník Catmur.

Co se stalo

Britští piloti kapitán Douglas Goose a četař Olie Kemp plnili se svým vrtulníkem Lynx úkoly spojené s přepravou cvičících jednotek a taktické úkoly související s přímou leteckou podporou v rámci cvičení Flying Rhino. Na palubě měli v té chvíli cestující z 12. pluku královského dělostřelectva ze základny Sennelager v Německu. Byli jimi svobodníci Vincent Crain, Kevin Dimmock, Bradley Gommersall a Daniel Kelly. Let vrtulníku v přízemních výškách je náročná činnost a posádka ve slunečném dni přehlédla dráty vysokého napětí přetínající ve výšce 25 metrů údolí řeky Oslavy. Po nárazu se stroj zřítil částečně do řeky, částečně na cestu a začal hořet. Nikdo z posádky nehodu nepřežil.

Fotogalerie

Nahoru