Úvodní stránka > Aktuality > SDĚLENÍ TISKOVÉHO A INFORMAČNÍHO STŘEDISKA AMPLE STRIKE 2017

SDĚLENÍ TISKOVÉHO A INFORMAČNÍHO STŘEDISKA AMPLE STRIKE 2017

Ve dnech 25. a 26. dubna 2017 se uskutečnila hlavní plánovací konference ke cvičení Ample Strike 2017. Shromáždění se kromě řídícího štábu zúčastnili také zástupci ze 14 aliančních a partnerských zemí. Během dvou dnů byl pečlivě diskutován plán letecké i pozemní části cvičení, podmínky logistického zabezpečení a další nezbytné záležitosti k zajištění hladkého průběhu cvičení.

Mezinárodní taktické cvičení Ample Strike 2017 se bude realizovat na základě usnesení Vlády ČR číslo 1172 ze dne 19. prosince 2016 a proběhne ve dnech od 23. srpna do 12. září 2017 na území ČR.

Hlavním cílem je sladění výcviku předsunutých návodčích s leteckými osádkami a veliteli pozemních jednotek v mnohonárodním prostředí. Nedílnou součástí je také prověření schopností Host Nation Support.  Piloti si procvičí své schopnosti během doplňování paliva za letu.

Předpokládáme, že se v letošním roce zúčastní přibližně stejné počty vojáků jako v roce 2016. Z více jak tisíce cvičících by mělo být do 400 příslušníků z armád aliančních a partnerských zemí a přibližně dvě stovky vojáků z Aktivní zálohy AČR. Účast zatím potvrdilo 19 zemí včetně ČR a další státy jsou stále v jednání.

Vojáci budou ke svojí činnosti využívat vojenské výcvikové prostory Boletice a Libavá, 22. základnu vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou, 21. základnu taktického letectva Čáslav, Správu letiště Pardubice a 15. ženijní pluk v Bechyni.

Z letecké techniky se kromě českých letounů zúčastní také např. polský Suchoj Su-22 nebo německé Tornádo. Účast přislíbily i americké strategické bombardéry B-1B a B-52, které budou působit z domovské základny v Anglii.

Cvičení je plně v gesci Armády České republiky, řídícím prvkem je Velitelství Vzdušných sil AČR. Konkrétní počty letecké techniky a celkové počty účastníků budou upřesněny na závěrečné plánovací konferenci, která se uskuteční v měsíci červenci.

Kontaktní osoba: majorka Denisa Vernerová, vedoucí tiskového a informačního střediska Ample Strike, tel.: 973 216 043, mob.: 724 961 458, e-mail: vernerovad@army.cz

 

Nahoru