Úvodní stránka > Aktuality > Protiletadlovci bojovali proti americkým vrtulníkům AH-64 Apache

Protiletadlovci bojovali proti americkým vrtulníkům AH-64 Apache

Jednou z novinek letošního cvičení Ample Strike 2016 je zapojení prostředků pozemní protivzdušné obrany, které přispívají k větší komplexnosti scénářů cvičení. Tuto techniku vyčleňují příslušníci 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic.

Ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá cvičila tento týden protiletadlová raketová baterie vyzbrojená systémem 2K12 KUB, posílená o místo velení a řízení palby. Zatímco její příslušníci se zdokonalovali v zachytávání a fiktivním ničení vzdušných cílů, piloti letadel zase procvičovali taktiku překonávání protivzdušné obrany. „Velkým přínosem byla pro nás účast amerických bitevních vrtulníků AH-64 Apache, které nám simulovaly vzdušného protivníka. S americkou jednotkou jsme navázali úzkou spolupráci, prospěšnou pro obě strany,“ uvedl nadporučík Milan Mašát, který řídil výcvik strakonických vojáků na Libavé. Protiletadlovci zachytávali také české letouny L-159 ALCA, polské bombardéry Su-22 a další letadla.

Připravují se na TACEVAL

Příslušníci protiletadlového pluku působí také u 22. základny vrtulníkového letectva, kde vytvořili místo velení jednotky pozemní protivzdušné obrany. „Vojáci se zde zdokonalují v plánování a řízení taktických činností při protivzdušné obraně letecké základny v době vojenského konfliktu. Zároveň v této oblasti vytváříme standardní operační postupy pro jednotku pozemní protivzdušné obrany, jež se připravuje na takzvaný Startassess, neboli prvotní hodnocení programu TACEVAL,“ vysvětluje kapitán Peter Rabiňák, velitel strakonického úkolového uskupení, jež působí na letecké základně poblíž Náměště nad Oslavou.

Během cvičení je také prověřována funkčnost celého systému velení a řízení vzdušných sil. Především schopnost místa velení letecké základny (tzv. WOC – Wing Operation Centre) přijmout do své podřízenosti, připojit do systému a efektivně řídit jednotku pozemní protivzdušné obrany. V neposlední řadě se protiletadlovci podílejí i na zdravotnickém výcviku příslušníků aktivní zálohy, jež se letos poprvé zapojili do cvičení Ample Strike.

Strakoničtí vojáci plní úkoly také v Boleticích, vojenském prostoru na jihu Čech. Poskytují zde logistickou podporu jednotkám, které zde cvičí. „Připravujeme stravu pro více než dvě stovky vojáků, zodpovídáme za provoz polního parku na Podvoří, máme na starosti doplňování pohonných hmot a technické zabezpečení cvičících jednotek,“ uzavírá velitel prvku podpory nadporučík Jiří Urban.

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice 25. protiletadlového raketového pluku

 

Fotogalerie

Nahoru