Úvodní stránka > Aktuality > Příslušníci naší základny v Afghánistánu

Příslušníci naší základny v Afghánistánu

Dne 3. června došlo na základně HKIA v Kábulu k převzetí operačního úkolu 13. Úkolového uskupení AČR v misi Resolute Support. Toto úkolové uskupení pod velením plk. Miroslava Svobody, zástupce velitele 22. zVrL, rozšiřuje řadu pozic, které příslušníci této základny do zahraniční mise v Afghánistánu vysílají.

Na kábulském letišti HKIA v současné době vojáci z Náměště zastávají funkce v rozličných jednotkách s různými úkoly. Pravidelně náměšťská základna vyčleňuje personál z řad leteckých techniků a pilotů do leteckého poradního týmu (AAT), který zabezpečuje výcvik afghánských specialistů na základně HKIA. Nedílnou součástí AAT je i tým tzv. andělů strážných, kteří zodpovídají za ochranu při přesunech a odborných činnostech českých mentorů. Tato součást jednotky AAT je vyčleňována zpravidla právě z 22. zVrL.

Pozici vojenského útvaru, který tradičně patří k útvarům, které vysílají nejvíce příslušníků do zahraničních operací a pracovišť, náměšťská základna letos stvrzuje i značným podílem na výstavbě 13. úkolového uskupení. Jedná se o odborníky z oblasti logistiky, informačních a komunikačních technologií, logistiky i důstojníka operační skupiny. Dále se 22. zVrL podílí i na zabezpečení mediální, psychologické a právní služby 13. úkolového uskupení. Za zmínku rovněž stojí, že psycholožka vyslaná k této jednotce Agenturou zdravotnictví trvale působí právě na 22. zVrL.

Zkušenosti příslušníků z mezinárodního prostředí jsou velkým benefitem i pro činnost na základně. Tyto se promítají do oblasti pořádání a účasti na mezinárodních cvičeních a dalších koaličních aktivit. Při těchto aktivitách se zpravidla uplatňují postupy, které jsou běžně zavedeny v misích.

Mimo těchto jednotek má v současnosti 22. zVrL zastoupení i ve velitelství mise Resolute Support. Zde se přímo podílí na výcviku afgánských pilotů, předsunutých leteckých návodčích (FAC) a dále obsazuje pozici poradce pro otázky logistiky a podpory v oblasti vrtulníkového letectva.

 

Text: npor. Martin Škvařil, tiskový a informační důstojník 13. úkolového uskupení AČR v misi Resolute Support Afghánistán

Fotogalerie

Nahoru