Úvodní stránka > Aktuality > Předseda vlády zavítal k vrtulníkářům do Náměště

Předseda vlády zavítal k vrtulníkářům do Náměště

V rámci pravidelných pracovních cest do regionů dnes premiér Bohuslav Sobotka zavítal do Kraje Vysočina, kde navštívil také 22. základnu vrtulníkového letectva Náměšť nad Oslavou. Mimo jednání s velením základny si prohlédl provozovanou techniku, vyzkoušel si posezení v kabině vojenského vrtulníku a diskutoval s piloty.

Na základně hosta přivítal její velitel plukovník Petr Čepelka v doprovodu hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka a starosty města Náměšť nad Oslavou Vladimíra Měrky. Za resort obrany se setkání s vojáky zúčastnil náměstek ministra obrany pro řízení sekce obranné politiky a strategie Jakub Landovský a zástupce náčelníka Generálního štábu Armády České republiky – ředitel Společného operačního centra MO generálmajor Petr Mikulenka a další.

Bohuslav Sobotka zahájil návštěvu jednáním s velením základny, zástupci resortu obrany a krajské veřejné správy o činnosti základny a aktuálním stavu letecké techniky. Plukovník Petr Čepelka v krátkosti seznámil přítomné se strukturou základny, typy letecké techniky a dále investicemi do infrastruktury letiště. Rovněž vyzdvihnul vynikající spolupráci s Krajem Vysočina. „Pro nás je velmi důležité, abychom s regionem spolupracovali. Chtěl bych poděkovat jak panu hejtmanovi, tak panu starostovi z Náměště nad Oslavou za pomoc," podotkl Čepelka. Vzájemnou spolupráci ocenili rovněž hejtman Běhounek a starosta Měrka.

Na dotaz předsedy vlády týkající se nasazení příslušníků vrtulníkové základny v zahraničních misích informoval generálmajor Petr Mikulenka o permanentním nasazení jednotky ve prospěch afghánských vzdušných sil se zaměřením na výcvik leteckého personálu.

Posledním bodem jednání byl projekt pořízení víceúčelového vrtulníku pro české letectvo, o jehož stavu informoval plukovník Jiří Vávra, ředitel odboru rozvoje vzdušných sil Sekce rozvoje a plánování schopností MO.

Na závěr návštěvy si premiér prohlédl areál letecké základny a seznámil se s provozovanou technikou. V hangáru oprav letecké techniky usedl do kabiny vojenského vrtulníku a diskutoval s piloty. Prezentována byla rovněž výstroj a výzbroj a komunikační prostředky předsunutých leteckých návodčích, kteří jsou pravidelně nasazováni do zahraničních vojenských operací.

Text: Štěpánka Tříletá

Fotogalerie

Nahoru