Úvodní stránka > Aktuality > Předání funkce velitele vrtulníkové základny

Předání funkce velitele vrtulníkové základny

Předání funkce velitele vrtulníkové základny

V úterý 24. května 2016 se v prostorách opravárenské haly na letišti v Náměšti nad Oslavou uskutečnil slavnostní nástup příslušníků 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou.

Důvodem slavnostního nástupu bylo oficiální převzetí funkce velitele 22. základny vrtulníkového letectva. Za účasti zástupce náčelníka Generálního štábu – náčelníka štábu generálporučíka Františka Maleninského, velitele Vzdušných sil Armády ČR, brigádního generála Libora Štefánka, brigádního generála Emila Bočka, generálmajora Aleše Opaty a tří desítek dalších významných hostů převzal funkci velitele 22.zVrL plukovník gšt. Ing. Petr Čepelka.

Z pověření zastával tuto funkci od 1. listopadu 2014 do 19. května 2016 plukovník gšt. Ing. Miroslav Svoboda. Ten zůstává ve struktuře základny zařazen na funkci zástupce velitele, v současnosti však plní úkoly v zahraniční misi v Afghánistánu, kde bude půl roku působit ve funkci velitele 13. úkolového uskupení AČR v misi Resolute Support Mission.

Ceremonie nástupu byla zahájena vyhlášením personálního rozkazu o převzetí funkce velitele základny a předáním bojového praporu 22. základny vrtulníkového letectva nově ustanovenému veliteli plukovníku Petru Čepelkovi. Následovaly projevy hostů, ve kterých nechybělo poděkování plukovníku Svobodovi za vše, co pro vrtulníkovou základnu a Vzdušné síly Armády ČR vykonal a přání novému veliteli mnoho úspěchů v nové funkci.

Kromě certifikátu z Air War College také ocenění za záchranu lidského života

Nový velitel 22. základny se vrátil teprve minulý týden z ročního studia na akademii v americkém Montgomery. „Plukovník Čepelka je jediným českým vojákem, který získal ve Spojených státech amerických vysoké vojenské vyznamenání za záchranu lidského života,“ nešetřil slovy chvály brigádní generál Libor Štefánik. V loňském roce zachránil plukovník Čepelka tonoucího se spolužáka z Air War College. I přes vědomí rizika, které představují topící se pro své zachránce, skočil plukovník Čepelka okamžitě do vody, uchopil pod vodou svého spolužáka a vytáhl ho nad hladinu, čímž mu zachránil život. „Svým pohotovým činem a obětavostí udělal plukovník Čepelka čest nejen svému jménu, ale také Vzdušným silám Armády České republiky,“ dodal generál Štefánik.

„Rád bych nejprve poděkoval veliteli Vzdušných sil AČR generálu Štefánikovi za důvěru, kterou ve mně vložil navržením do funkce velitele základny,“ zahájil svůj projev plukovník Petr Čepelka. „Je mi ctí být velitelem 22. vrtulníkové základny a mým úkolem je mezi námi vytvořit atmosféru, ve které se nám bude dobře a efektivně pracovat, budeme si vzájemně rozumět, věřit a respektovat jeden druhého,“ dodal.

Text: kpt. Jana Skřivánková, kpt. Tomáš Maruščák

 

Fotogalerie

Nahoru