Úvodní stránka > Aktuality > Plánování cvičení Ample Strike 2015 je ukončeno, začíná příprava

Plánování cvičení Ample Strike 2015 je ukončeno, začíná příprava

V úterý 14. července 2015 se uskutečnila na 22. základně vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou třetí a závěrečná koordinační konference ke cvičení Ample Strike 2015, které se uskuteční od 31. srpna do 22. září 2015.

Cílem společného výcviku aliančních jednotek na našem území bude sladění činnosti pilotů taktického letectva s činností předsunutých leteckých návodčích při podpoře pozemních operací a zvýšení odbornosti v procedurách přímé letecké podpory, standardizace postupů a interoperability těchto vojenských specialistů. Oproti loňskému roku však bude letová část cvičení dvojnásobná, tedy dva týdny.

„Důvod je čistě praktický a vychází z praxe loňského roku. Zaprvé o cvičení je velký zájem mezi našimi koaličními partnery. A za druhé stačí špatné počasí a my nebudeme stíhat letový plán a nemusíme splnit cíl cvičení. Tedy procvičit všechny scénáře všemi předsunutými leteckými návodčími,“ komentoval délku cvičení řídicí cvičení plukovník Miroslav Svoboda, velitel 22. základny vrtulníkového letectva.

Cvičení se letos zúčastní celkem 18 států NATO, včetně České republiky. Oproti loňsku se cvičení zúčastní nově zástupci vzdušných sil Kanady. Jako pozorovatel také nově Rakousko. Největší zahraniční kontingent bude tradičně ten americký. Vzdušné síly USA budou reprezentovat jednotka předsunutých leteckých návodčích USAF 2 ASOS TACP JTAC a letka C/2 - 159 ARB s vrtulníky Apache AH-64, které jsou dislokované v Německu, dále pak jednotka USAF AFSOC 321 STS, která je dislokovaná ve Velké Británii. Jednotka Texaské národní gardy USAF 147th TNG ASOS přiletí na cvičení z USA.

Vedle Náměště se vybudují také dvě polní letiště

„Nově budou pro potřebu cvičení vybudovány dvě polní letiště, tzv. předsunuté letecké a doplňovací body (Forward Arming and Refuelling Point, FARP). Oproti loňsku, kdy byl FARP pro vrtulníky Mi-24/35 vybudován ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá, bude navíc pro potřebu amerických vrtulníky AH-64 vybudován FARP v druhém využívaném výcvikovém prostoru Boletice,“ sděluje výkonný řídící cvičení major Pavel Procházka.

„Důvod je opět čistě praktický. Vyšší efektivita výcviku a úspora času, který by jinak piloti strávili přelety ze základny v Náměšti do operačního prostoru cvičení,“ dodává plukovník Svoboda.

Novinky a změny, které se postupně definovaly při jednáních na předešlých dvou koordinačních konferencích, tak nyní dostaly konkrétní počty a rozsah. Celodenní konference na základně v Náměšti měla za cíl nejdříve obecně informovat všechny zástupce účastnických států o časové ose cvičení, jeho organizaci, rozmístění cvičících jednotek a jejich logistické podpoře. V odpolední části konference se účastníci rozdělili do syndikátů podle své odbornosti, kde již řešili konkrétní body k tomu, aby se konečně zahájila po téměř ročním plánování fáze přípravy cvičení.

 

Fotogalerie

Nahoru