Úvodní stránka > Aktuality > Pietní akt k 47. výročí tragické nehody pplk. Františka Maxy

Pietní akt k 47. výročí tragické nehody pplk. Františka Maxy

Pilot: mjr. František Maxa - posmrtně povýšen do hodnosti podplukovníka

                                * 14. dubna 1929     + 20. listopadu 1969

 

V den 47. výročí smutné události se u pomníčku nedaleko Malacek uskutečnila vzpomínka na pplk. Františka Maxu. Tohoto pietního aktu se zúčastnili příslušníci naší základny a především syn tragicky zesnulého pilota Pavel Maxa s rodinou. Celá událost je dodnes silným mementem.

Dne 20. listopadu 1969 došlo při létání na letecké střelnici Malacky k letecké katastrofě. Pilot mjr. Maxa provedl z neznámých důvodů katapultáž, která nebyla zcela úspěšná. Co bylo hlavní příčinnou pádu letounu se díky velmi silnému rozrušení letounu nepodařilo zcela prokázat. Bylo však prokázáno, že vliv na katastrofu neměla změna zdravotního stavu pilota. Ten byl až do katapultáže zdravotně v pořádku a ani se nedopustil chyby v pilotáži. Prošetřovala se možnost roztržení hlavně kanonu. Existovala i možnost zásahu odraženou střelou LF-30. S největší pravděpodobností však za katastrofou stála technická závada, výrobní vada diferenciálního mechanismu ovládání stabilizátoru, která značně omezila výchylku řídící páky.

Zraněný pilot však mohl pravděpodobně přežít, kdyby pátrání po něm nebylo předčasně ukončeno. Pilot 1. třídy, letovod letky František Maxa byl hodnocen jako velmi zkušený pilot. Prošel mnoha funkcemi. Byl na sebe velmi náročný, nesnesl polovičatost a plnil své povinnosti do nejmenších podrobností. V letounu pracoval s rozvahou a úkoly plnil zásadně podle nařízení a v souladu s leteckými předpisy. Major František Maxa zahynul ve věku 40 let, měl celkem nalétáno 1 623 hodin. Posmrtně byl povýšen do hodnosti podplukovníka. Ke své milované rodině, manželce a třem dětem se však již nikdy nevrátil.

 

Pane podplukovníku Františku Maxo:

                                                                   nikdy nezapomeneme Vaši oběť na oltář vlasti!!!

 

 

Fotogalerie

Nahoru