Home page > Aktuality > Nejlepší absolvent leteckých specializací UO Brno si vybral jako své působiště naši základnu

Nejlepší absolvent leteckých specializací UO Brno si vybral jako své působiště naši základnu

V pátek 29. července byl v rámci slavnostního vyřazení absolventů Univerzity obrany v roce 2016 oceněn nový příslušník naší základny por. M.K. Od rektora polské Vojenské akademie vzdušných sil v Deblinu brig. gen. Jana Rajchela, obdržel cenu za „Nejlepšího absolventa leteckých specializací pro rok 2016.“ Cenu por. M.K. předal plukovník Waldemar GOŁĘBIOWSKI, vedoucí leteckého výcvikového centra této vojenské akademie. Nyní je zařazen na funkci druhého pilota u 222. vrtulníkové letky.

Ihned po jeho nástupu na naši základnu jsme se jej zeptali na několik otázek:

 

Než se dostaneme k Vašemu ocenění, jak jste se k letectví dostal? Stavěl jste jako dítě modely nebo maloval letouny?

V dětství se na mě ani moc láska k letectví neprojevovala. Letectví máme v rodině, táta je pilot a vždy jsem o létání snil. Chodil jsem se na letadla dívat, navštěvoval letecké dny a podobně. Modely ani podobná činnost ale nebyly mým koníčkem nikdy.  Až po gymnáziu, před nástupem na vysokou školou jsem začal létat v aeroklubu Kroměříž.

Takže na univerzitu obrany jste nastoupil s cílem stát se pilotem. Věděl jste již tehdy, na jakém typu byste rád létal? Né, každému se jeho sen splní?

Ano. Ale většina kluků touží létat na stíhacích letounech. V tomto jsem měl výhodu, Už v roce 2010, když jsem na univerzitu nastoupil, jsem toužil stát se pilotem vrtulníku. I přesto, že jsem splňoval veškeré podmínky a bylo mi stíhací letectvo nabídnuto, odmítl jsem.

Vrtulníková základna je jedinou vrtulníkovou základnou, takže Náměšť byla jedinou volbou,  ale věděl jste již při studiu, na kterém typu vrtulníku chcete létat?

Ano. Vždy jsem se klonil k víceúčelovému vrtulníku Mi-17. Bakalářkou práci jsem věnoval létání v horách a diplomovou práci jsem vypracovával již ve spolupráci s příslušníky 222. vrtulníkové letky na téma Možnost využití plánovacího systému FALCONVIEW.

 

Co podle Vás musí dobrý pilot splňovat?

 

Doposud bylo mojí cestou k úspěchu zdraví a dobrý prospěch ve škole. Dále se uvidí, ale určitě píle a cíl vzdělávat se, učit se a být dobrým né-li nejlepším. Mým cílem nebylo stát se nejlepším, ale studiu jsem se věnoval zodpovědně Sport a angličtina, kterým jsou dosti podstatným kritériem vojáka z povolání a jsou mým velkým koníčkem.

Nyní jsme se tedy dostali k Vašemu ocenění. Co přesně jste od rektora polské školy získal? A proč od zahraničního rektora?

Obdržel jsem „Kordík Vzdušných polských sil“. Univerzita obrany v Brně totiž již dlouhodobě spolupracuje s polskou školou v Deblinu v rámci výměny studentů a spolupráce.

Vy jste měl někdy možnost být v rámci studia v zahraničí?

Ano. V loni jsem byl se spolužákem vyslán na Italian blade 2015 s 221. vrtulníkovou letkou. Získal jsem spoustu zkušeností, informací a moje touha stát se pilotem stosedumdesátjedničky byla ještě větší.

K prvnímu srpnovému dni jste tedy nastoupil k vysněné 222. vrtulníkové letce. Co je teď před Vámi?

Čeká mě minimálně půlroční výcvik v Pardubicích, létání na Mi-2 a poté Mi-17. Pak už se snad budu podílet na výcviku létání u dvěstědvacetdvojky.

Vašim koníčkem je sport a létání? A co vyslání do zahraničních misí. Je to pro Vás strašákem nebo výzvou?

V tuto chvíli spíše výzvou. 

A co byste nám řekl závěrem?

Jsem rád, že se mi splnil můj dětský sen a těším se na práci u vrtulníkové základny.

Fotogalerie

Nahoru