Úvodní stránka > Aktuality > Letošní Ample Strike úspěšně ukončen

Letošní Ample Strike úspěšně ukončen

V pátek 16. září 2016 přistál na předsunuté ploše pro vrtulníky ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá americký vrtulník AH-64 Apache v rámci poslední mise mezinárodního cvičení Ample Strike 2016. Přesně v 15.01 hodin tak byla ukončena hlavní výcviková část cvičení 16 aliančních a partnerských armád, následovaly odlety zahraniční letecké techniky a přesuny osob a materiálu z operačních prostorů.

V průběhu cvičení bylo realizováno celkem 1520 navedení a to 27 týmy leteckých návodčích členských a partnerských států NATO v počtu 147 osob. Osádky 34 letounů a vrtulníků zapojených do cvičení strávily ve vzdušném prostoru České republiky v součtu 747 hodin, realizováno bylo 498 letů. Letouny působily nejen z 5 operačních letišť v České republice, ale také ze zahraničí.  Z maďarského Kecskemétu se zapojily letouny JAS-39 Gripen, z německého Neuburgu stroje Tornado a z anglické základny Faiford strategické bombardéry B-1 a B-52.

V pondělí 19. září 2016 odletěly stroje polské stroje Su-22 z 22. základny vrtulníkového letectva, byly tím ukončeny odlety zahraniční letecké techniky. Do úterý 20. září bude pokračovat už jen přesun osob, techniky a materiálu z operačních prostorů.

Cvičení Ample Strike 2016 se zúčastnilo 1022 českých vojáků, 292 zahraničních a 330 příslušníků Aktivní zálohy ozbrojených sil ČR z 9 krajských vojenských velitelství a to ve dvou rotacích. V každém z výcvikových dní se rozehrálo 6 různých scénářů v každém z vyčleněných prostorů (Vojenský výcvikový prostor Libavá a Boletice po dvou vyčleněných prostorech, dále Bechyně a Vícenice), čtyři z nich byly denní, dva noční. „Koncepce scénářů byla po celou dobu cvičení stejná, avšak pokaždé se taktická situace rozehrála se změnami tak, aby byla zachována hodnota výcviku,“ prozradil zkušený letecký návodčí David, který se na sestavování scénářů podílel.

 „Už teď připravujeme další ze série cvičení Ample Strike na příští rok,“ uvedl náčelník Generálního štábu Armády ČR armádní generál Josef Bečvář a dodal: „Chtěl bych poděkovat starostům a především občanům za jejich pochopení a podporu, se kterou k tomuto cvičení navzdory zvýšené hlukové zátěži přistupují a to nejen v okolí Náměšti, ale i na Libavé, Boleticích, v Bechyni a dalších oblastech, nad kterými stroje přelétávají,“ dodal generál Bečvář.

V letošním roce byly pro účastníky cvičení připraveny komplexnější scénáře.  „Sladění výcviku předsunutých návodčích s leteckými osádkami a veliteli pozemních jednotek jednoznačně zůstává hlavním tématem cvičení Ample Strike. Jsme však připraveni reagovat na aktuální požadavky a upravit v příštím roce scénáře tak, aby odpovídaly potřebám jednotlivých armád v rámci jejich přípravy na vedení bojové činnosti,“ uvedl řídící cvičení plukovník Zdeněk Bauer z Velitelství vzdušných sil.

Mezinárodní cvičení Ample Strike je již třetím rokem plně v gesci Armády České republiky a navazuje na sérii cvičení Ramstein Rover, které byly organizovány z úrovně NATO. Kromě výcviku pilotů a návodčích je součástí cvičení schopnost zabezpečení logistického zázemí zahraničním vojákům.

Cvičení Ample Strike 2016 se konalo na základě Usnesení vlády ČR č. 1074 ze dne 21. prosince 2015 a v souladu s plánem činnosti rezortu MO na rok 2016. Zúčastnilo se ho celkem 16 zemí (Belgie, Česká republika, Chorvatsko, Estonsko, Finsko, Francie, Velká Británie, Německo, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Nizozemsko, Polsko, Řecko, Slovinsko, Spojené státy americké).

 

Počty osob a techniky, které se cvičení zúčastnilo:

Zahraniční účast:        292 osob, 24 letadel, 24 týmů předsunutých leteckých návodčích

Letecká technika

Počet

Působení z:

Stát

Zahraniční účast letecké techniky:

L-39 Albatros

2

22. základna vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou

Litva

Pilatus PC-9M

2

22. základna vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou

Slovinsko

Pilatus PC-9M

1

22. základna vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou

SRN

Learjet

2

22. základna vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou

SRN

Tornado

2

Německo, Neuburg

SRN

Su-22M4

3

22. základna vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou

Polsko

JAS-39 Gripen

2

Maďarsko, Kecskemét

Maďarsko

AH-64

5

Vojenský výcvikový prostor Libavá

USA

KC-135

2

Správa letiště Pardubice

USA

B-1

2

Velká Británie, Faiford

USA

B-52

1

Velká Británie, Faiford

USA

Účast Armády České republiky:        1 022 vojáků, 10 letadel, 3 týmy předsunutých leteckých
návodčích, 330 vojáků aktivní zálohy (ve dvou rotacích – 166 + 164)

Letecká technika

Počet

Působení z:

Účast letecké techniky Vzdušných sil Armády ČR:

Mil Mi-24/35 Hind

3

Vojenský výcvikový prostor Boletice

L-39ZA Albatros

2

21. základna taktického letectva Čáslav

L-159 ALCA

4

21. základna taktického letectva Čáslav

JAS-39 Gripen

1

21. základna taktického letectva Čáslav

Kontaktní osoby: kapitán Tomáš Maruščák, vedoucího tiskového a informačního střediska mezinárodního cvičení Ample Strike 2016, 602 440 465,
e-mail: amplestrike2016@army.cz;

Fotogalerie

Nahoru