Úvodní stránka > Aktuality > Letošní Ample Strike přávě udeřil!

Letošní Ample Strike přávě udeřil!

Skončila přípravná fáze cvičení Ample Strike 2016. Do neděle 4. září se vojáci s technikou přesunuli do operačních prostorů. Kanaďany nahradili Litevci a do cvičení se zapojily i aktivní zálohy.

„Mezinárodní cvičení je zaměřeno na sladění výcviku předsunutých návodčích s leteckými osádkami a veliteli pozemních jednotek. Je plně v gesci Armády České republiky a podílí se na něm téměř všechny její složky,“ prohlásil na úvod cvičení náčelník Generální štábu Armády České republiky armádní generál Josef Bečvář.

Situace se mění každým okamžikem

Právě dnes, v pondělí 5. září, odstartovala hlavní část mezinárodního cvičení. Cvičení se oproti plánům nezúčastní kanadští vojáci. Do Česka na cvičení také nepřiletěl jeden polský bombardér Su-22. Ze čtyřiadvaceti avizovaných zahraničních letounů se tak do akce nakonec zapojí dvacet tři letadel a vrtulníků. Všechny stroje během pátku a soboty do Česka doletěly bez komplikací.

„Musíme si uvědomit, že záleží vždy na aktuálních možnostech zahraničních účastníků, jakými silami a prostředky se nakonec do mezinárodních cvičení zapojí," uvedl ke změnám řídící cvičení plukovník Zdeněk Bauer. „I přes neúčast kanadských návodčích počet cvičících týmů neklesne. Prostor pro výcvik kanadských návodčích převzala Litva, která své vojáky rozdělí na dva týmy,“ vysvětluje. V neděli, v rámci seznamovacích letů, již nad Českem proletěly také americké bombardéry B-1 a B-52.

Mezinárodní cvičení s aktivní zálohou

„Poprvé od zavedení plně profesionální armády se do mezinárodního cvičení zapojují také příslušníci aktivní zálohy. V průběhu dvou týdnů se bude tři sta šedesát záložníků podílet na ochraně a zajištění bezpečnosti letiště Náměšť jako objektu důležitého pro obranu státu,“ dodal generál Bečvář.

Autor: kapitán Jakub ŠIMÍČEK, 31. prchbo Liberec FOTO: praporčík Christian Timmig, HQ AIRCOM, Ramstein

Fotogalerie

Nahoru