Úvodní stránka > Aktuality > Letiště Náměšť zahalil první sníh

Letiště Náměšť zahalil první sníh

Čtvrteční ráno krátce před pátou hodinou ranní, letiště Náměšť se halí do první sněhové přikrývky.  Je aktivována hotovostní jednotka zimní údržby letiště (ZÚL). Z garáže vyjíždí letištní sypač SYKO-3H ze stáje Mercedes-Benz, který má v zásobníku technickou močovinu. Je nutné prioritně zajistit úklid pohybových ploch v prostoru působení Záchranné a pátrací služby letiště Náměšť (Search and Rescue, SAR).

Velení vrtulníkové základny spolu s klíčovými odborníky se schází zhruba o dvě hodiny později, aby se seznámili s aktuální předpovědí počasí, plánovanými úkoly a letovou činností na daný den. Meteorolog hlásí teploty nad bodem mrazu, smíšené přeháňky s postupným ustáváním a nízkou oblačnost. Velitel základny rozhodl o mechanickém způsobu čištění pohybových ploch.

Po osmé hodině přecházím do prostoru roty zabezpečení letového provozu, kde už je připraven k výjezdu Mercedes-Benz Actros TJS 560 – letištní zametací komplet, který je určen k čištění povrchu zpevněné pohybové plochy od sněhu a nečistot. Skládá se z tahače, sněhové radlice a návěsného zametače, který je vybaven zametacím a foukacím zařízením. Sedám s velitelem směny ZÚL rotným Jiřím Kunstem do Land Roveru a jedeme kontrolovat stav vzletové a přistávací dráhy a přilehlých ploch. „OKO, zde ECHO 5, žádám o vjezd na dráhu. ECHO 5, zde OKO, vjezd povolen. ECHO 5, vjezd povolen.“ Po nezbytné komunikaci s řídícími letového provozu vjíždíme na dráhu. Před námi již četař Vladimír Škarka s osmnácti tunovou „téjéeskou“ dělá svoji práci. Sníh je jen v tenké vrstvě a zdá se, že námraza nehrozí. Proto odjíždíme na další stanoviště, abychom zkontrolovali stojánky vrtulníků.  Zanedlouho přijíždí traktorový zametač a odklízí sníh u stojánky číslo 33. S příchodem prvních sněhových přeháněk čeká příslušníky roty zabezpečení letového provozu nelehký úkol – zabezpečit provozuschopné pohybové plochy tak, aby nebyl ohrožen ani omezen letový provoz na letišti Náměšť.

Ing. Štěpánka Tříletá, tiskové oddělení 22.zVrL

Nahoru