Úvodní stránka > Aktuality > Den ozbrojených sil netradičně v Jaderné elektrárně Dukovany

Den ozbrojených sil netradičně v Jaderné elektrárně Dukovany

Den ozbrojených sil připomíná přísahu československých legionářů dvacátého prvního a dvacátého druhého střeleckého pluku ve francouzském městě Darney 30. června 1918. Tento živý odkaz si v úterý 12. července 2016 připomněli příslušníci 22. základny vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou hned dvakrát.

Dopoledne se na letecké základně uskutečnil slavnostní nástup příslušníků útvaru ke Dni ozbrojených sil. Ve čtrnáct hodin se v Informačním centru Jaderné elektrárny Dukovany uskutečnila slavnostní vernisáž fotografií z vojenských misí „Ten druhý život“ za přítomnosti významných hostů z regionu a armády. Rezort Ministerstva obrany a Armádu České republiky reprezentovali Václav Absolon z odboru řízení organizací Sekce průmyslové spolupráce MO, zástupce ředitele Armádní Servisní, příspěvkové organizace Pavel Kolouch, velitel 22. základny vrtulníkového letectva plukovník Petr Čepelka a zástupce velitele strakonické posádky plukovník Jaroslav Ackermann. Přítomen byl rovněž kurátor výstavy Vladimír Svoboda. Pozvání rovněž přijal starosta města Dukovany Miroslav Křišťál, starosta města Náměšť n/O a předseda sdružení Energoregion 2020 Vladimír Měrka, předseda sdružení Energetické Třebíčsko Vítězslav Jonáš a další.

Na úvod přivítal ředitel JE Dukovany Ing. Miloš Štěpanovský své hosty a poděkoval rezortu ministerstva obrany a Nadačnímu fondu Niké za příležitost výstavu prezentovat. „V prostorech Jaderné elektrárny Dukovany jsme dosud výstavu tohoto typu neměli. Oceňuji práci českých vojáků doma i v zahraničí. Výstava je připomenutím, že svět je úplně jiný než známe a važme si toho, kde žijeme.“ Posláním výstavy fotografií z Afghánistánu, Iráku, Kosova a Mali, tedy oblastí, kde čeští vojáci působí, je přiblížit návštěvníkům činnost novodobých válečných veteránů a poslání Armády České republiky v zahraničních operacích. To také potvrdila ředitelka Nadačního fondu Niké, která zdůraznila význam projektu. Výtěžek z dražby vybraných fotografií bude určen na podporu činnosti Komunitního centra pro válečné veterány a jejich rodinné příslušníky pod patronací Vojenské nemocnice Brno, které by se mohlo otevřít již v září tohoto roku. Výstavy se v hojném počtu účastnili také příslušníci náměšťské vrtulníkové základny. Plukovník Petr Čepelka ve své řeči zdůraznil potřebu pomoci novodobým válečným veteránům zařadit se do běžného života. „Chci vám vojákům popřát, abyste pomoc Nadačního fondu Niké nikdy nepotřebovali, na druhou stranu, abyste se ze všech sil zaměřili na pomoc druhým.“

Během odpoledního programu se před budovou Jaderné elektrárny Dukovany konal velmi netradičně slavnostní nástup u příležitosti předání medailí Za službu v ozbrojených silách třem desítkám příslušníků 22. základny letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou. Na závěr pak velitel základny všem vojákům poděkoval za výtečné plnění svých úkolů a příkladnou reprezentaci armády.

 Den s armádou zaujal malé i velké

Doprovodná akce s názvem Den s armádou, která se uskutečnila v rámci putovní výstavy, byla po celý den věnována praktické ukázce činnosti a techniky vojáků z Náměště.  Návštěvníci, kteří zavítali do Informačního centra elektrárny, měli možnost si hned před vstupem prohlédnout zbraně. Příslušníci jednotky předsunutých leteckých návodčích představili útočnou pušku CZ 805 BREN, odstřelovací pušku SVD Dragunov a Falcon. Rovněž přivezli na ukázku rozmanité komunikační a optické prostředky, které jsou nedílnou součástí jejich práce. Příslušníci této elitní jednotky jsou pravidelně vysíláni k plnění úkolů v rámci vojenských zahraničních misí. Uvnitř centra se členové posádky vrtulníku Mi-171Š podělili s návštěvníky o své osobní zkušenosti ze zahraniční mise.    

Fotogalerie

Nahoru