Úvodní stránka > Aktuality > CVIČENÍ AVENGER-MORAVIAN GRIFFON - Z Belgického království opět na Vysočinu

CVIČENÍ AVENGER-MORAVIAN GRIFFON - Z Belgického království opět na Vysočinu

Právě v těchto dnech probíhá na území České republiky čtrnáctidenní cvičení pilotů z 221. vrtulníkové letky naší základny a téměř čtyřicetičlenného týmu z belgické letecké základny v Beauvechain, který po celou dobu cvičení hostíme.

Do letového výcviku osádek se letos zapojily s domácími bitevními vrtulníky Mi-24 tři belgické vrtulníky A-109 a čáslavské letouny L-159 Alca a JAS 39 Gripen.

Osmidenní letecký výcvik je zaměřen na létání v noci s brýlemi nočního vidění, provádění letů v malých výškách, přímou leteckou podporu (CAS - Close Air Support) a přípravy, plánování a provedení společných misí tzv. COMAO (Composite Air Operation). „Novinkami pro letošní rok bude provádění společných misí COMAO v horském prostředí Jeseníků a výcvik posádek vrtulníků v provádění taktických manévrů proti stíhacím letounům L-159 ALCA a JAS-39 Gripen z 21. základny taktického letectva v Čáslavi, “ dodává kapitán Ondřej Truxa, pilot vrtulníku a koordinátor průběhu cvičení AVENGER-MORAVIAN GRIFFON.

V prvních dnech cvičení probíhala školení, seznamovací lety, sjednocení způsobu plánování a letového výcviku osádek vrtulníků při provádění společných misí. „Vyvrcholením cvičení budou letecké střelby belgických A-109 ve Vojenském výcvikovém prostoru Boletice,“ upřesňuje velitel 221. vrtulníkové letky a současně řídící cvičení podplukovník Martin Janďourek.

„Spolupráce českých a belgických vrtulníkářů probíhala již za působení vrtulníkové základny v Přerově,“ upřesňuje podplukovník Martin Janďourek. Po několikaleté odmlce, která byla obnovena v roce 2014, se letos jedná již o třetí výměnu v rámci aliančního programu výměny letek (NATO Squadron Exchange). V loňském roce byli příslušníci 221. vrtulníkové letky, v rámci týdenního taktického cvičení THPU (Tactical Helicopter Procedures Update), hosty 17. letky Belgického královského letectva v Beauvechain.

Text: tisková a informační důstojnice kpt. Ing. Jana Skřivánková

Foto: kpt. Martin Bureš, npor. Pavel Jáger a kpt. Tomáš Chlebeček

Fotogalerie

Nahoru