Úvodní stránka > Aktuality > Cvičení AMSE 2017

Cvičení AMSE 2017

Cvičení AMSE 2017 sice začalo 23. Srpna 2017, ale podpůrné jednotky byly připraveny již několik dnů před tímto datem. Letošní ročník se od předchozích liší tím, že kompletní řídící štáb není umístěn ve stacionárních budovách 22. základny vrtulníkového letectva, ale v dočasném stanovém městečku postaveném v areálu základny. Toto specificky pro potřeby cvičení vytvořené místo velení, jehož budování začalo v pondělí 14. srpna, se skládá celkem z dvaceti kontejnerů a devíti stanů.

Jádrem místa velení jsou dva moduly Deployable Squad Operational Centre (DSQOC), které se v minulosti osvědčily například při nasazení na základně Sharana v Afghánistánu. Každý z těchto modulů sestává z pěti kontejnerů a dvou nafukovacích stanů (první slouží jako samotné operační středisko a druhý jako přechodový modul mezi jednotlivými pracovními moduly). Kapacita modulu je 24 pracovních stanovišť a jeho vybavení (součástí modulu je nezbytný nábytek a spojovací a výpočetní technika) umožňuje kompletní velení a řízení jedné letky. Jeden modul vyžaduje pro své vybudování plochu o rozměru 25x30m, výstavba a zprovoznění pak zabere čtyřem osobám tři dny. Pro potřeby cvičení se na vybudování těchto dvou použitých modulů podílelo šest příslušníků z místní základny a pět příslušníků Centra operačně taktických systémů velení a řízení z Lipníka nad Bečvou.

O konečné dobudování se postaralo patnáct příslušníků ze 141. zásobovacího praporu z Pardubic a ze 143. zásobovacího praporu z Lipníka nad Bečvou, kteří postavili dalších pěti stanů, umístili deset kontejnerů a instalovali oplocení.

Fotogalerie

Nahoru