Úvodní stránka > Aktuality > "Cimikáři" cvičí s letci

"Cimikáři" cvičí s letci

Cvičení Ample Strike není v České republice unikátní jen svým specifickým zaměřením na koordinaci činnosti pozemních a vzdušných jednotek. Letová činnost se totiž nedotýká pouze obyvatel v blízkosti vojenských újezdů Boletice a Libavá, ale také letišť v Pardubicích, Bechyni, Čáslavi a Náměšti nad Oslavou. Po zahrnutí letových koridorů využívaných k přeletům mezi jednotlivými prostory lze říci, že cvičení probíhá takřka na polovině republiky.

Armáda České republiky si uvědomuje, že takto rozsáhlou leteckou aktivitou probíhající nad územím osmi krajů zasáhne do běžného života jejich obyvatel, a proto před zahájením cvičení provedli příslušníci 103. centra civilně-vojenské spolupráce (CIMIC) a psychologických operací (PSYOPS) z Olomouce (103. cC/P) informační kampaň. Koncem června o konání cvičení písemně informovali na sedm desítek zástupců místní samosprávy počínaje hejtmany osmi krajů přes primátory až po starosty měst. Na začátku srpna pak specialisté CIMIC osobně navštívili 32 starostů obcí v bezprostřední blízkosti operačních prostorů Libavá, Boletice a Bechyně.

Na základě poznatků získaných v průběhu kampaně přímo od starostů lze říci, že většina obyvatel akceptuje zvýšený letecký provoz a chápou jej jako nezbytnost při výcviku vzdušných sil. Pro řešení případných stížností je však v řídícím štábu začleněn jeden příslušník 103. cC/P.

Cvičení primárně zaměřené na letecké návodčí je příležitostí k procvičení schopností i pro Středisko operací PSYOPS. To sem vyslalo tým specialistů vyškolených pro pořizování obrazových záznamů při vedení bojové činnosti. Ze získaných materiálů následně skupina tvorby produktů vytvoří krátká videa, která budou prezentována na sociálních sítích.

Znak 103.cC/P

Nahoru