Úvodní stránka > Aktuality > Česká armáda má první generálku. Prezident jmenoval i další generály

Česká armáda má první generálku. Prezident jmenoval i další generály

Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval u příležitosti Dne vítězství na Pražském hradě nové generály Armády České republiky. Ceremoniálu byla přítomna řada významných hostů. Resort obrany zastupoval ministr obrany Martin Stropnický, náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář a řada dalších.

Prezident Miloš Zeman povýšil čtyři nové generály české armády a také čtyři válečné veterány z druhé světové války. Nově jmenovanými jsou brigádní generálka Lenka Šmerdová, poradkyně náčelníka Generálního štábu AČR, brigádní generál Ivo Střecha, zástupce velitele Pozemních sil AČR, brigádní generál Petr Hromek, zástupce velitele Vzdušných sil AČR a brigádní generál František Ridzák, ředitel Agentury komunikačních a informačních systémů.

Povýšeni byli také váleční veteráni z 2. světové války

 Vyšší generálskou hodnost získal jeden z posledních žijících pilotů 2. světové války bojujících v britském stíhacím letectvu Emil Boček, který povýšil na generálmajora. Z plukovníků do hodnosti brigádních generálů byli povýšeni Václav Kuchynka, bojovník z východní fronty, a piloti britské RAF Pavel Vranský a Miroslav Antonín Liškutín. Posledně jmenovaný žije ve Velké Británii a ceremoniálu na Pražském hradě se nemohl zúčastnit. Jmenovaným generálům popřáli ministr obrany i náčelník Generálního štábu AČR.

Nahoru