Úvodní stránka > Aktuality > Bílý vstup do nového roku

Bílý vstup do nového roku

I přesto, že se ještě před vánočními svátky pohybovaly teploty nad 10 °C a meteorologové po cele České republice zaznamenávali jeden teplotní rekord za druhým, nový rok si pro nás připravil sněhovou nadílku a teploty hluboko pod bodem mrazu. Naše „letišťáře“ ale zima nezaskočila. Stejně jako silničáří svádí v těchto dnech boj na silnicích, udržuje hotovostní jednotka zimní údržby letištní plochy vrtulníkové základny včetně vzletové a přistávací dráhy v neustálé pohotovosti. Letiště totiž slouží jako záložní letiště i pro proudové a dopravní letouny.

 

FOTOREPORTÁŽ – úklid sněhu z letištních ploch

Letištní plochu v Náměšti nad Oslavou uklízí speciální vojenská technika. Největším strojem je speciální tahač. „K odklidu sněhu a dočištění ploch využívá tahač radlici, kartáče a tryskové vysoušecí motory,“   popisuje stroj správce letiště praporčík Luděk Michna, který úklid ploch řídí.

Úklid sněhu

„Je nutné práci zkorigovat, neboť plochy jsou veliké, hovoříme zde o statisících m2 ,“ dodává.

Úklid sněhu

Dalším velkým pomocníkem při úklidu sněhu je sněhová fréza se sypačem vozovek. V letních měsících je tento prostředek používán obměnou frézy za mulčovací zařízení k sečení travnatých ploch. Sníh je odhazován gejzíry na travnatou plochu.

Úklid sněhu

Samozřejmě nechybí při úklidu traktor s radlicí a kartáčem.

Úklid sněhu

Tam kde se letištní technika nedostane pomůže lopata a smeták.

Úklid sněhu

Při úklidu pomáhá, každý kdo může.

Úklid sněhu

Společně s letištní plochou zabezpečuje hotovostní jednotka v počtu pěti osob zimní údržbu vybraných komunikací základny. „V rámci nasazení sil a prostředků AČR jsme v případě sněhových kalamit v minulosti vypomáhali s odklidem sněhu na několik dní neprůjezdných komunikacích také v okolních obcích,“ doplňuje nasazení jednotky praporčík  Luděk Michna.

 

 

Text a foto: tisková a informační důstojnice 22.zVrL, kpt. Ing. Jana Skřivánková

Nahoru