Home page > Aktuality > Ample Strike 2020 opět prověřil schopnosti leteckých návodčích

Ample Strike 2020 opět prověřil schopnosti leteckých návodčích

Přes 800 úspěšných navedení na cíl si připsali předsunutí letečtí návodčí na mezinárodním vojenském cvičení Ample Strike 2020. Výcvik skončil v sobotu a zúčastnilo se ho na sedm set vojáků z šesti armád NATO. Kvůli koronaviru byl ale počet cvičících ve srovnání s loňskem poloviční.

„Těžiště cvičení se tento rok posunulo k provádění smíšených vzdušných operací a kladlo větší nároky nspolečné plánování pozemních a leteckých prvků tak, aby byla zajištěna koordinace manévru a palby,“ sdělil řídící cvičení plukovník Aleš Cápal.

Úkolem pozemních jednotek poté bylo vyhledat a identifikovat cíle vysoké důležitosti a zlikvidovat je s pomocí prostředků dělostřelectva a letectva.

265 letů, 370 letových hodin

Dvanáct týmů předsunutých leteckých návodčích zvládlo během devíti dní přes 800 úspěšných navedení. Posádky letadel provedly 265 letů a ve vzduchu strávili přes 370 letových hodin. Do cvičení se zapojilo přes 150 kusů letecké a pozemní techniky. Nejčastěji šlo o stroje z 22. základny vrtulníkového letectva Náměšť nad Oslavou: vrtulníky Mi-24V vyvedené do prostoru vojenského újezdu Boletice a vrtulníky Mi-171Š, které zabezpečovaly cvičení přepravou osob a materiálu z letiště Náměšť.

Výrazně cvičení podpořily také letouny L 159 Alca a JAS-39 Gripen z 21. základny taktického letectva Čáslav. Ze zahraničních strojů se zapojily německé EF-2000 Typhoon, PA-200 Tornado a slovenský vrtulník Mi-17. Cvičení významně podpořily i cvičné letouny PC-9 Pilatus a LJ-35 Learjet z Německa. Do cvičení se zapojil také americký bezpilotní letoun MQ-9 Reaper, který do českého vzdušného prostoru létal z vojenské základny v Polsku. Piloti letounů JAS-39 Gripen si procvičili schopnost doplňování paliva za letu s letounem KC-135.

„Každý letecký návodčí si musí udržovat svoji kvalifikaci, aby mohl samostatně navádět letadla na cíle dle zadání pozemních velitelů. A právě cvičení Ample Strike pomáhá návodčím tuto kvalifikaci udržet nebo získat, což platí zejména pro nováčky v oboru," zhodnotil význam kapitán Petr B., vedoucí skupiny předsunutých leteckých návodčích řídícího štábu cvičení.

Fotogalerie

Nahoru