Úvodní stránka > 70. výročí paradesantního výsadku skupiny SPELTER

70. výročí paradesantního výsadku skupiny SPELTER

V pondělí 5. května 2014 se v 10,00 hodin uskutečnila vzpomínková akce k uctění památky členů paradesantního výsadku skupiny „SPELTER. Akce se konala v místě původního seskoku, nedaleko lesního porostu, který se nachází přibližně 700 metrů od obce Kramolín. Čtyřčlenná výsadková skupina provedla výsadek nad daným územím tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava v noci ze 4. na 5. května roku 1944. Skupinu tvořili: kapitán Břetislav Chrastina, rotný Jaroslav Kotásek, rotný Rudolf Novotný a četař Jan Vavrda.

Jsou tomu tři roky, co byl u Kramolína na Třebíčsku za velké iniciativy velení tehdejší 22. základny letectva odhalen památník výsadkové skupiny s krycím názvem SPELTER.

Současná základna tuto tradici drží nadále a na počest 70. výročí paradesantního výsadku zmíněné čtyřčlenné skupiny parašutistů uskutečnila v prostorech výsadku pietní akt, který zahájil svým projevem velitel základny plukovník Jiří Vávra.

 Slavnostní události se účastnili nejen příslušníci 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou. Na této významné události nechyběli vážení hosté z řad Armády České republiky, starosta města Náměšť nad Oslavou pan Vladimír Měrka a zástupci veřejné správy z okolních měst a obcí, ale hlavně pamětníci a pozůstalí hrdinů. Pietního aktu se zúčastnili také Poslanec Parlamentu České republiky pan Karel Černý a autor publikace o Spelteru a odbojové skupině Lenka jih pan Janík, který svým projevem připomněl nejvýznamnější události tehdejšího dění. Oproti tomu kaplan základny kpt. Petr Němec zdůraznil postoje společnosti k hrdinství, zásluhy o naši vlast a zamýšlení nad slovem „svoboda“.

Památku jsme uctili jak minutou ticha, tak položením věnců a kytic k památníku skupiny a slavnostní dopoledne uzavřeli průletem vrtulníku a seskokem našich výsadkářů.

Text a foto: Tisková a informační důstojnice 22. zVrL, kapitánka Bc. Jana Skřivánková

Fotogalerie

Nahoru