Úvodní stránka > 35. výročí provozu vrtulníku Mi-24

35. výročí provozu vrtulníku Mi-24

Setkání létajícího, technického personálu a rodinných příslušníků při příležitosti 35. výročí provozu vrtulníku Mi-24 a ukončení provozu proudových letounů na letišti v Náměšti

Dne 24. srpna 2013 se na vojenském letišti v Náměšti (22. základně letectva) sešli bývalí a současní příslušníci létajícího a technického personálu, kteří na tomto letišti létali na proudových letounech a dále ti, kteří v uplynulých 35 letech sloužili u bojového vrtulníku Mi-24. Právě 24. srpna uplynulo už 35 let provozu tohoto vrtulníku. Sešli se bývalí kolegové, přátelé, přijeli z různých koutů obou republik – České i Slovenské. Přijeli s manželkami a dětmi. Vzhledem k délce provozování proudových letounů i vrtulníku Mi-24 přijela řada z nich i s vnoučaty. Součástí setkání byly pozemní i letové ukázky letecké techniky a ukázka současné techniky zabezpečující letový provoz.

Setkání bývalých pilotů a techniků vrtulníku Mi-24 pokračovalo v odpoledních hodinách nástupem. Současný velitel 221. vrtulníkové letky mjr. Ing. Pavel Procházka přivítal všechny hosty a požádal o minutu ticha k uctění památky třinácti kolegů, kteří zahynuli při provozování Mi-24. Zástupce náčelníka generálního štábu generálmajor Ing. Bohuslav Dvořák zavzpomínal na léta strávená za kniplem Mi-24. Zdůraznil, že tato technika funguje spolehlivě především díky spolehlivosti a kvalitám personálu, který kolem ní vždy byl a je. Velitel vzdušných sil plukovník gšt. Ing. Libor Štefánik ujistil, že vrtulník Mi-24 ještě nekončí. Minimálně pro několik příštích let jsou definovány úkoly, které musí personál Mi-24 splnit. Připomněl rok 2008, kdy se Mi-24 včetně personálu stěhoval na letiště v Náměšti a poděkoval za zvládnutí tohoto přesunu. Velitel 22. základny letectva plukovník gšt. Ing. Jiří Vávra poděkoval všem za službu a kvalitně odváděnou práci u nás i v zahraničí. Současně poděkoval rodinám za trpělivost ve zvládání odloučení při zahraničních cvičeních a operacích.

Poté pokračoval nástup křtem knihy Pětatřicátník. Kniha velmi podrobně mapuje uplynulých 35 let provozování vrtulníku Mi-24. Autory knihy jsou Jaroslav Špaček, Jakub Fojtík a Slavomír Medzihradský. Knihu vydal Magnet Press.

Text a foto: Mgr. František Pažourek, tiskový mluvčí 22. základny letectva

Fotogalerie

Nahoru